Ehliyet Ceza Puanı

24 Mart 2017
Yazar :  

Ülkemizde yapılan trafik suçlarının karşılığında idari para cezası uygulanmakla beraber, sürücünün sürücü belgesine de uygulanan  (ehliyet) ceza puanı uygulamaktadır. Sürücü belgesine (ehliyet) uygulanan bu cezaların karşılığı olarak yapılan ihlallerdir. Yapılan ihlalin karşılığı olarak geriye doğru 1 (bir) yıl içeresinde toplam da 100 puanı dolduran sürücülerin sürücü belgelerine 2 (iki) ay süre ile geri alınır. Sürücü belgesinin geri alınabilmesi için sürücü eğitime tabi tutulur. 

Sürücüler aynı yıl içerisinde ikinci defasında 100 puan ihlalini gerçekleştirdiğinde sürücü belgelerinin 4 (dört) ay süreyle geri alınarak psikiyatri uzmanlarının denetiminde muayene olarak psiko teknik değerlendirmeye tabi tutulurlar. Bu ihlalin bir yıl içerisinde üçüncü kez 100 puanı doldurma tekrarında sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Eğer alkollü olarak ölümlü sonuçlanan trafik kazlarında asli kusurlu olarak sorumlu olunduğunda sürücülerin sürücü belgeleri (ehliyet) 1 (bir) süre ile geri alınır. Kişiye uygulanan ceza puanları cezanın alındığı tarihten bir sene sonra silinmektedir.

Bu ihlaller nedeniyle sürücü belgeleri (ehliyet) alınan sürücüler araç kullanmaları halinde herhangi bir trafik denetlemesinde 2918 trafik kanununun 36//3-a maddesi gereğince Sürücü belgesiz olarak araç kullanmaktan 1763 TL idari para cezası ile karşılaşacaktır. 

Ceza Puanınızı, e-devlet kapısı (https://www.turkiye.gov.tr) üzerinden “Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama” menüsüne ulaşarak sorgulayabilirsiniz.  

Yorum Yazın

Top