Ehliyet Ceza Puanı

24 Mart 2017
Yazar :  

Ülkemizde yapılan trafik suçlarının karşılığında idari para cezası uygulanmakla beraber, sürücünün sürücü belgesine de uygulanan  (ehliyet) ceza puanı uygulamaktadır. Sürücü belgesine (ehliyet) uygulanan bu cezaların karşılığı olarak yapılan ihlallerdir. Yapılan ihlalin karşılığı olarak geriye doğru 1 (bir) yıl içeresinde toplam da 100 puanı dolduran sürücülerin sürücü belgelerine 2 (iki) ay süre ile geri alınır. Sürücü belgesinin geri alınabilmesi için sürücü eğitime tabi tutulur. 

Sürücüler aynı yıl içerisinde ikinci defasında 100 puan ihlalini gerçekleştirdiğinde sürücü belgelerinin 4 (dört) ay süreyle geri alınarak psikiyatri uzmanlarının denetiminde muayene olarak psiko teknik değerlendirmeye tabi tutulurlar. Bu ihlalin bir yıl içerisinde üçüncü kez 100 puanı doldurma tekrarında sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Eğer alkollü olarak ölümlü sonuçlanan trafik kazlarında asli kusurlu olarak sorumlu olunduğunda sürücülerin sürücü belgeleri (ehliyet) 1 (bir) süre ile geri alınır. Kişiye uygulanan ceza puanları cezanın alındığı tarihten bir sene sonra silinmektedir.

Bu ihlaller nedeniyle sürücü belgeleri (ehliyet) alınan sürücüler araç kullanmaları halinde herhangi bir trafik denetlemesinde 2918 trafik kanununun 36//3-a maddesi gereğince Sürücü belgesiz olarak araç kullanmaktan 1763 TL idari para cezası ile karşılaşacaktır. 

Ceza Puanınızı, e-devlet kapısı (https://www.turkiye.gov.tr) üzerinden “Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama” menüsüne ulaşarak sorgulayabilirsiniz.  

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı