Trafik Kuralları Ve Birkaç Ayrıntı - 1

21 Kasım 2015
Yazar :  

Araç sahipleri kimi durum ihlalleri nedeniyle trafik cezası ile karşılaşmaktadır. Bu trafik cezalarını bazen anlamayıp trafik zabıtalarına veya trafik polislerine itiraz edilmekte veya itiraz sonucunda mahkemelere kadar giden bir süreç işlemektedir. Oysaki Trafik kurallarının bilinmesi her sürücü için bir elzemdir ve yazılan cezaların birçoğu haklı nedenlerle yazılmaktadır. Sürücülerin bilmediği, önemsemediği veya kimi zaman dikkat etmediği birkaç durumu konu ederek trafik kurallarına uyulmasının, ihlal nedeniyle cezalarla karşılaşılmamasının ve yaşanabilecek trafik kazalarının önüne geçilebilmesine katkı amacıyla bu yazı dizisi hazırlanmıştır. 

 

1)Hayvanlarını veya hayvan sürülerini gidiş yönüne göre yolun en sağından ve imkan olduğunda taşıt yolu dışından götürmemek, 

*          Trafik Kanunu Madde 46/3

*          Kimlere uygulanacak: Hayvan sahiplerine

*          Ceza tutarı: 172,00 TL. erken ödeme 129,00 TL

Hayvan sürülerine bazı noktalarda çok karşılaşılır ve bu bazen kazalara sebep olur. Çoğu zaman kazanın etkisiyle ne yapılacağı bilinmez ve hayvan sahiplerine telef ettiği hayvan sayısı kadar ücret ödenir. Yukarıda belirtilen husus göz önüne alındığında hayvan sürüleri gidiş yönüne ters istikamette ise ve 37 maddeye göre, 13 yaşını bitirmeden hayvanları tevdi (bırakmaktan) etmekten, haklı olan sürücülerdir.

2) İki yönlü trafiğin kullanıldığı taşıt yollarında karşı yönden gelen araçların geçişini zorlaştıran bir durum varsa geçişi kolaylaştırmak için aracını sağ kenara yanaştırmamak, gerektiğinde sağa yanaşıp durmamak, dağlık ve dik yokuşlu karayollarında karşılaşma halinde, çıkan araç için geçiş güç veya mümkün değilse, güvenli geçişi sağlamak üzere, inen araçların, varsa önceden sığınma cebine girmemesi, sığınma cebi yoksa sağ kenara yanaşıp durmaması, gerektiği hallerde geri gitmemesi,

*          Trafik Kanunu Madde 56/1-b                   

*          Kimlere uygulanacak: Sürücülere

*          Ceza tutarı: 80,00 TL. erken ödeme 60,00TL

Özellikle büyük olan araçların yüksek rampa inişlerinde, dağlık arazilerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu gibi durumlarda olan kazalarda aşağıya yuvarlanma büyük maddi hasar oluşumu ve ölümle sonuçlanma vakaları sıklıkla karşılaşılmaktadır. Yukarıda belirtilen  madde gereğince yokuş yukarıya çıkan araçların geçiş önceliği vardır. Çoğu zaman yanlış bilinen yokuş aşağı inen araç nasıl geri geri gidecek sorusu kafalara takılır ama kanunda belirtildiği gibi öncelik çıkan araca verilmiştir.

3) Taşıt yolu üzerinde park etmek için tespit edilen süre ve şeklin dışında, park etmek

*          Trafik Kanunu Madde 61/1-l

*          Ceza tutarı: 80,00 TL, erken ödeme 60,00TL

Çift yönlü yollarda aracını gidiş istikametinin tersine park etmiş bir durumda, gidiş istikametine ters park etmiş araca herhangi bir araç çarpıp kaza oluşturursa ters istikamete park etmiş araçta kusurlu duruma düşüp ceza-i işlem uygulanır. Bu gibi durumlarda araçlar çift yönlü yollarda daima yolun sağına ve gidiş yönüne park etmelidirler.

 

4) Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanmak, öndeki aracı geçişlerde uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkları yakmak

 

*          Trafik Kanunu Madde 64/1-b-2

*          Ceza tutarı: 80,00 TL, erken ödeme 60,00TL

 

Özellikle dağlık, yüksek ve rampa çıkışlarında çift yönlü yollarda ağır yük taşıyan kamyon, çekici, tır v.b araçlar arkasında kalan araçlara; önüm boş geç anlamında kullanırlar. Çok tehlikeli olmakla beraber kazalara sebebiyet veren önemli etkenlerdendir. Bu tür işaretler yüzünden önündeki araçları geçen araçlar hafif bir rampalı kavşaklarda ani çıkan araçları görmemekte ağır ve ölümlü kazalara neden olmaktadırlar.

2 yorum 12947 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • kemal kemal Cumartesi, 21 Kasım 2015

    Samet bey, Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmemek, cezası 92 tl dir.10 ceza puanı ehliyetten düşer. Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleninceye kadar araç trafikten men edilir. Şayet Bu maddeye istinaden trafikten men edilen araçlara, yapılan teknik değişiklikleri belgelendirip trafik tescil kuruluşunda tescil ettirmeleri ve belgelerine işlettirmeleri amacıyla ek-33 düzenlenmek suretiyle yedi iş gününe kadar izin verilir. Bu süre sonunda gerekli şartları sağlamadığı tespit edilen araçlar trafikten men edilir ve çekici/kurtarıcı marifetiyle götürülmek üzere ek-33/A düzenlemek suretiyle, sahibine veya işletenine teslim edilir.

  • samet samet Cumartesi, 21 Kasım 2015

    araç renk değişikliği yapıldığı zaman bunun cezası nedir
    bide araç kaplamalarda kamuflaj kaplama ruhsata işleniyor mu

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı