Trafik Kuralları Ve Birkaç Ayrıntı - 3

28 Kasım 2015
Yazar :  

Alkolü araç kullanan sürücüler çoğu zaman kazalara neden olmakta veya kazalara karışmaktadır. Alkollü sürücülerin karıştığı kazalarda bilinmelidir ki tüm trafik suçunun alkollü sürücüde olmayacağıdır. Bir örnekle açıklarsak:

 

Trafik ışıklarında bekleyen alkolü araç sürücüsüne arkasından çarpan normal bir sürücü arkadan çarptığı için suçlu durumuna düşer. Alkollü araç sürücüsü sadece alkollü araç kullanmaktan ceza işlemi görecektir. Bu husus göz önüne alınması gereken önemli bir noktadır. Çoğu sürücü alkollü olduğu için bütün cezanın kendisine uygulanacağını zannetmektedirler. Kısacası herkes ihlal ettiği kuralın karşılığı cezai işlemle karşılaşacaktır.

1) Karayolu üzeri park yerindeki araçlardan park yerini tespite yetkili idarece veya bu idare tarafından işletme izni verilmediği halde park ücreti almak veya almaya teşebbüs etmek

  • Trafik KanunuMadde 79
  • Kimlere uygulanacak: uymayanlara
  • Ceza tutarı ne kadar: Bu maddede öngörülen altı aydan iki yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası  suçunun, soruşturma ve kovuşturması 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve diğer ilgili mevzuata göre yapılır.

Bu tür olaylar genellikle büyük yerleşim yerlerin de görülmektedir. Vatandaşlarımız hiçbir resmi dayanağı olmayan bu tür kişilere araçlarını park ettikleri için bu kişilere ücret ödemektedirler. Bu gibi işleri yapan kişileri gerekli resmi birimlere şikayet edebilirler ve ceza almalarını sağlayabilirler.

2) Taşıt yolu üzerinde engelliler araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek

  • Trafik KanunuMadde 61/1/o
  • Kimlere uygulanacak: kurala uymayan kişilere
  • Ceza tutarı ne kadar: 184 TL Erken Ödeme:138 TL

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Genellikle engelli vatandaşların mağdur olduğu bir durumdur. Bu gibi durumlarda hemen trafik görevlisine başvurarak engelli için tahsis edilmiş araç park yerine normal araçlar pak edilmişse çektirilerek gerekli işlemler yaptırılır.

3) Öndeki aracı geçişlerde uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkların  yakılması

  • Trafik KanunuMadde 65/1/b/4
  • Kimlere uygulanacak: Sürücülere
  • Ceza tutarı ne kadar: 92 TL Erken Ödeme: 69 TL

Gece uzun veya yolculuklarda karşılaşılan bir durumdur. Uzun yanan farlarla trafikte hareket ederken etki halindeki birçok sürücünün görmesine engel olmakta ve kazalara sebebiyet verebilmektedirler.

0 Yorum 2378 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi