2014 yılı D4 belge ücretleri belirlendi mi?

05 Aralık 2015
Yazar :  

D4 yetki belgesi mesafeye bakılmaksızın iliçi ve 100 kilometreye kadar olan şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz olarak ticari yolcu taşımacılığı yapacaklara verilen bir yetki belgesi türüdür. D4 yetki belgesinin ücreti 6.540 TL dir. Bakanlık bu miktarı 2011-2012 yılları arası %85, 2012-2013 yılları arası %75 ve 2013-2014 yılları arasında %70 indirim şekliyle uygulamaktaydı.

2013 yılı indirimli haliyle D4 yetki belgesi ücreti 1.962 TL’ dir. (1.962 TL + her araç için 79 TL) Her yıl olduğu gibi 2014 yılında da yetki belgesi ücretleri arttırılacaktır. 2012 yılında yeniden değerleme oranı 7.80 olarak belirlenmiş ve tüm yetki belgelerinin ücretleri 7.80 oranında arttırılmıştı. Bu şekilde belge ücreti 6.540 TL olmuş ve geçici olarak 2013 yılı sonuna kadar %70 indirim verilmişti. Eğer herhangi bir değişiklik olmazsa 2014 yılında D4 belgesi ücretleri 6.540 TL + Zam şekliyle olacaktır. Ancak, genel olarak iliçi, yakın iller ve köyler arası yolcu taşımacılığı ile geçimini temin edenlerin bu miktarı vermeleri maddi açıdan zor gözüküyor. Belge ücreti ile kazanç göz önüne alındığında kazancın belge ücretinin pekte üzerinde olmadığı görülecektir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde K1* ve K2* yetki belgelerinde olduğu gibi %75 oranının kalıcı olması gibi bir ücretin, örneğin %60 gibi, kalıcı hale getirilerek D4 yetki belgesi ücretinin belirleneceği düşünülmektedir. Tabi bu bir tahmindir.

***22.01.2014 tarihli eklemedir. 22 gündür D4 belge fiyatıyla ilgili herhangi bir düzenleme yapılmadı. Ki bu da D4 yetki belgesinde indirim olmayacağı anlama gelmektedir. Eğer indirim söylentilerinde(!) doğruluk payı olsaydı şimdiye kadar bir çalışma yapılmış ve yürürlüğe girmiş olurdu. Tabi bu da bir yorumdur. Bakanlık D4 yetki belgesinde indirim de yapabilir. Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki, indirim yapıldığında fazla ücret yatırmış olanlara fazla yatırdığı miktar, genelde, geri ödenmemektedir. 

2 yorum 2746 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

    Okan bey belirttiğiniz şekilde taşımacılık yapabileceğiniz bir belge türü yok. A türü belgeler ile otomobil kullanarak taşımacılık yapılabilmekteydi. Şu an A türü belgelerin verilmesi durduruldu. Ne olacağını bilemiyorum. İptal edileceği söyleniyor. Minibüsle taşımacılığa gelince, D2 yetki belgesi işinizi görecektir. Şartlarını sağlayarak D2 yetki belgesi alabilirsiniz. Faaliyetinizle taşımacılığı D2 belgesi yapmaktadır. D2 yetki belgesine otomobil ekletemezsiniz.

  • okan okan Cumartesi, 05 Aralık 2015

    Hakan Bey merhaba;
    VİP taşımacılık( otomobille ve Mercedes Vito minibüsle ) taşımacılık için gerekli belge hangisidir? D4 ile yapılabilir mi? Çünkü sadece minibüs değil, otomobil ile de özel yolcu taşımayı düşünüyorum.

    Teşekkür ederim.

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı