Ticaret Odalarından işlem yapma yetkisi alındı.

05 Aralık 2015
Yazar :  

Ulaştırma Bakanlığı ile TOBB arasında yaptığı anlaşma ile Bakanlı bir kısım yetkilerini sınırlı olarak yetkisini devretmişti. Bu şekilde TOBB’ a baplı Oda Başkanlıkları yalnızca “K türü“ belgelerde işlem yapabiliyorlardı. Odalar yeni belge verme, araç ekleme ve düşme gibi işlemleri kendileri yapabiliyorlar fakat devir, iptal, şirket birleşmesi ve isim / unvan değişikliği gibi işlemlerde de bağlı oldukları Bölge Müdürlüklerine dosyaları göndermek suretiyle yapıyorlardı.

Ancak Danıştay 10. Dairesinin 2012 yılında vermiş olduğu bir karar ile yetki devrini konusu, kapsamı ve devredilecek makam/merci hakkında herhangi bir çerçeve çizilmediği nedeniyle bu yetki devrini iptal etmişti.  Buna mukabil bu günden sonra (30.12.2013) ticaret odaları artık işlem yapamayacaktır. Yeni bir düzenleme yapılana kadar Bölge Müdürlükleri işlem yapacaktır. Odaların işlem yapabilmeleri için Kanun değişikliği hazırlığı söylense de söylense de bir süre işlemleri Bölge Müdürlükleri yapacaktır. 

0 Yorum 1969 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi