Oranına göre tonaj cezaları 2014

05 Aralık 2015
Yazar :  

Araçların taşıyabilecekleri yük miktarı aşımlarında idari para cezası düzenlenmektedir. Para cezası, fazla olan yükün aracın yüklü ağırlığı oranına göre uygulanmaktadır.

Para cezası uygulanırken yükle ilgili olarak verilmiş olan kanuni tolerans da dikkate alınır. Kanunen verilmiş olan tolerans, araç azami yüklü ağırlığının %3.75 ‘i + 500 kg. dır. Bu miktar (araç azami ağırlık+%3.75+500)  aşımının % olarak aşımına para cezası verilmektedir. Tolerans konusunu biraz açmak gerekirse;verilmiş olan tolerans yük yükleme hakkı değil de yüklenen yük ile net olarak araç azami yüklü ağırlığının tutturulamaması, şoför, şoför + personel, yakıt gibi unsurların araçlarda ekstra ağırlık yaparak araç sahiplerinin cezai duruma düşmemesi için yapılmış olan bir düzenleme olarak algılanmalıdır.  

Aşağıda belirtilen idari para cezaları hem yükü gönderene hem de işletene (yükü taşıyan araç sahipleri) verilmektedir.  İşleten ve gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır. Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde İşleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır. İdari para cezalarının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde para cezalarında %25 indirim uygulanmaktadır.

Araç azami yüklü ağırlığı  % 10 fazlasına kadar  (madde 65/1-b(a))
• Ceza tutarı ne kadar : 664 TL
• Erken ödeme 498,00 TL

Araç azami yüklü ağırlığı   % 15 fazlasına kadar (madde 65/1-b(b))
• Ceza tutarı ne kadar : 1329,00 TL
• Erken ödeme 996,75TL

Araç azami yüklü ağırlığı % 20 fazlasına kadar (madde 65/1-b(c))
• Ceza tutarı ne kadar : 1993,00 TL
• Erken ödeme 1494,75 TL

Araç azami yüklü ağırlığı % 25 Fazlasına kadar (madde 65/1-b(d))
• Ceza tutarı ne kadar : 2660,00 TL
• Erken ödeme 1995,00 TL
• Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar araç trafikten men edilir.

Araç azami yüklü ağırlığı   % 25 üzerinde yük yüklemek (madde 65/1-b(e))
• Ceza tutarı ne kadar 3989,00 TL
• Erken ödeme 2991,75 TL
• Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar araç trafikten men edilir.

 

0 Yorum 6514 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı