İdari Para Cezaları Ve İtiraz

05 Aralık 2015
Yazar :  

Taşıma Kanunu kapsamında yük ve yolcu taşımaları denetim ve kontrol yapılmakta ve kanuna aykırı hallerde idari para cezası düzenlenmektedir.  Taşıma Kanunu’ nun 26. Maddesinde uygulanacak idari para cezaları belirtilmiştir.

Bu idari para cezalarını Polis, Jandarma, Zabıta veya Ulaştırma Bakanlığı personellerince düzenleyebilmektedir. Söz konusu cezalar daha ziyade Ulaştırma Bakanlığınca Yol Kenarı Denetim İstasyonları personellerince verilmektedir.  

İdari Para Cezalarına karşı yapılacak itiraz gerek Ulaştırma Bakanlığı gerekse diğer kamu kurumlarda aynıdır.  Cezanın haksız veya yanlış olması halinde itiraz veya indirimli ödeme yapmak isteyenler tüm kamu kurumlarında aynı işlemleri yapacaklardır. İdari Para cezalarına itiraz 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 27. Maddesi kapsamında itirazda bulunulabilir.

Para cezasının kendisine tebliğ edilen mükellef tebliğ tarihi (kendisine ulaştığı tarih) itibari ile “eğer para cezasının haksız olduğunu düşünüyorsa” 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemelerine itirazda bulunmalıdır. İtiraz için para cezası düzenleyen birimin bulunduğu il veya dosyanın o ile gönderilmesi talebiyle bir başka ildeki Sulh Ceza Mahkemesine müracaat edilmelidir. Tebliğ sonrası 15 günlük süre içerisinde itiraz yapılmaması halinde verilmiş olan idari para cezası kesinleşir. Mahkemenin, mükellef lehinde karar vermesi ile mükellefin ödediği para cezası kendisine ödenir ve mahkeme masrafları idareye bırakılır. Karar aleyhte sonuçlanırsa mahkeme masrafları da mükelleften tahsil edilir. Ceza verilmiş mükellefin para cezasını hemen ödemesi tavsiye edilir. Ödeme indirimli olarak yapılır ve itiraz edilecekse Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunulur. Böylece mahkeme aleyhte sonuçlansa bile ceza indirimli ödenmiş olur. Lehte olduğunda da ödemiş olduğu miktar kendisine iade edilir.

Karayolu Taşıma Kanunu İdari Para Cezası tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ödenmelidir. Ödeme işyeri adresi veya işyeri adresi yoksa ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili vergi dairelerine veya tahsil yetkisi verilmişse bankalara yapılır. İdari para cezasını tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük süre içerisinde ödeyen kişilerden %75 ‘i tahsil edilir. Ayrıca kişinin ekonomik durumunun müsait olmaması halinde Para Cezasının ilk taksitini peşin ödemek koşuluyla bir yıl içinde ve dört eşit taksit halinde ödenmesine karar verilebilir. Taksitlendirme başvurusu idari yaptırım kararının tebliğini müteakip kanuni ödeme süresi olan 1 ay içerisinde ilgili vergi dairesine yapılacak ve söz konusu talep vergi dairesince sonuçlandırılmalıdır. Ödeminin 1 ay içerisinde yapılmaması halinde ceza miktarı üzerine faiz uygulanacak ve mükellef borçlu olarak gözükecektir.

Para cezasının uygulanan mükellefin adresinde bulunmaması halinde ceza ilanı kurum panosunda asılacak ve 30 gün sonra ceza kesinleşecektir. 

19 yorum 18266 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • Sait öz Sait öz Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Merhaba
  Denetim istasyonunu fark etmedim denetim görevlisi el işareti yaparken son anda gördüm,girişi kaçırdım.fakat araçların denetim istasyonu çıkışından girip aracımı kantara soktum ve tartım oldu ,bu halde bana ceza gelmiş ne yapmalıyım

  Raporla
 • oguz oguz Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Recep, aracınızın ilk halinden sonra üzerinde herhangi bir tadilat veya işlem yaptı iseniz aracınız ağır olacaktır. aracınızın ruhsatında belirtilen ilk fabrika çıkış azami yüklü ağırlığıdır. Mahkemeye başvurusanız herhangi bir iptal işlemi olmayacağı kanaatindeyiz.

  Raporla
 • oguz oguz Cumartesi, 05 Aralık 2015

  cihan, ödeyip itiraz etmeniz sizin faydanızadır. eğer mahkemeyi kayberderseniz indirimden faydalanmış oluyorsunuz fakat ödemeden mahkemeye verirseniz mahkemeyi kaybederseniz indirimden faydalanamazsınız. ilke yazılan cezadan 48 saat sonra eğer aracınızı muayane yapmış iseniz 2. yazılan ceza iptal edilebilme ihtimali yüksektir.

  Raporla
 • CİHAN FAİK YAZICI CİHAN FAİK YAZICI Cumartesi, 05 Aralık 2015

  30,12,2017 Tarihinde saat 13,37 de Tuzla E-5 yol kenarı denetim istasyonunda kantardan gecerken aracı durdurup aracın muaynesi 1 hafta gectiği için aracı 625 tl ceza kesildi ve tutanağa imza atıldı 11,12,2017 tarihinde ptt 2 adet ceza makbuzu getirdi 2 makbuzda aynı yerden 3 gün öncesinde 625 tl lik bir ceza daha yazmıslar haberimiz yok ondan ve ceza makbuzun üstünde de karalama yapmışlar başka plaka ve baska adres yazıp üzerini karalayıp benim aracın plakasını ve iş yerinin adresini yazmışlar bende tekrar yol denetim istasyonuna gittim trafik cezasını ödeyip sonra itirazda bulanabilirsiniz dediler. hatalı olduğunu düşündüm makbuzun ödemesini yapmadan itiraz edemiyormuyum ne yapmam gerekiyor

  Raporla
 • Recep Satılmış Recep Satılmış Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Merhaba bugün denetleme istasyonu bana ceza yazdı tonaj dan 3500 kg fazlaligim varmış araç kamyonet olduğu için azami yüklü ağırlığı 3500 kg fakat araç zaten boş ağırlığı 3500 kg bu konuda ne yapmalıyım itiraz eder isem kazanir miyim acaba

  Raporla
 • kazım kazım Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Mehmet bey ceza makbuzu elinize eçtiği tarihten itibaren 15 gün içinde sulh ceza mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz.

  Raporla
 • MEHMET LOŞ MEHMET LOŞ Cumartesi, 05 Aralık 2015

  16/08/2017 tarinde aracıma yüksardım ve yola devam ettim aracımın kople başarı 41620idi Çamalan kantarından aynı tarihte 41560 la geçiş yaptım ve yola devam ettim yaklaşık 5/6 saat sonra Konya Ilgın kantarına giriş yaptım ve aracım yine aynı tonajlarda geldi ve aradan 3 saat sonra İnegöl kantarına girdim ilk tartım42070geldi arkadaşlar birda girdirdiiii ve bu sefer 42200 geldi işlem yapıldı itiraz için hakımızı savunmamız için ne yapmalız bir yol göster şeniz bizlere

  Raporla
 • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Kemal bey, istasyonlara yaklaştığınızda istasyona girmeniz gerektiğini gösteren levhalar bulunmaktadır. Kamyonet, kamyon, çekici, otobüs, minibüs cinsi araçlar istasyonlara girmek zorunda. Belki siz görmemişsinizdir ama muhtemelen işaretçi vardır. İçeri girmediğinizden ötürü ticari olmayan taşıma yapıp yapmadığınızı kimse bilemez. İtirazınızı mahkeme aracılığıyla yapabilirsiniz. Genelllikle kaçtı cezalarında cezayı iptal etmeselerde yine bu durum mahkeme takdirindedir. Sizi haklı bulması durumunda iptal edebilirler.

  Raporla
 • kemal keleşoğlu kemal keleşoğlu Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Merhaba,

  Aracım Citroen Jumper. Aracı 06/06/2017 tarihinde satın aldım. Ruhsatta Özel Amaçlı Motor Karavan olarak geçiyor. 10/06/2017 Tarihinde Sapancaya gidip geri döndüm. Giderken Karamürsel denetleme istasyonuna girmem gerekiyormuş. Girmediğim için 1603 Tl lik bir ceza geldi. Herhangi bir şekilde ticari olmayan araçlar bu denetimlere tabi mi? Cezaya itiraz edebilirmiyim?

  Raporla
 • ahmey ahmey Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Ceza makbuzu elinize geçtiği tarihten itibaren 15 gün içinde sulh ceza mahkemelerine başvuru yaparak itirazda bulunabilirsiniz

  Raporla

Yorum Yazın

Top