Büyükşehir Olan İllerde D4 Yetki Belgesi

05 Aralık 2015
Yazar :  

D4 yetki belgesi mesafe sınırlaması olmaksızın il içi ve 100 km. iller arası taşımacılık yapanlara/yapmak isteyenlere verilen bir belgedir. Kapsamı mesafe dikkate alınarak iller arası ve mesafe dikkate alınmaksızın il içi; il merkez köy veya ilçeleri, ilçe ile ilçe veya ilçe ile köy arası taşımadır. İl merkezi yani şehir içi taşımalar belediyelerin hizmet alanı içerisinde olduğu için buralarda yetki belgesi kapsamında taşıma yapmak mümkün değildir.  Şehir içi taşımalar taksi, dolmuş, metro, tramvay, halk otobüsü v.s. vasıtalarıyla gerçekleştirilecektir. İliçi, bir ilin sınırları içinde bulunan alanı ifade etmektedir. 

2012 yılında mevcut büyükşehirlere ilaveten 14 tane daha il Resmi Gazetede yayımlanarak büyükşehir olmuş ve alınan bu kararın ilk mahalli idareler genel seçiminde (yerel seçim) yürürlüğe girmesi hükme bağlanmıştı. 30 Mart seçimleri neticesinde kararlaştırılan iller artık büyükşehir olmuştur.

Büyükşehir belediyesi mücavir alanı içerisinde taşıma yapan “önceleri il içi şimdi ise şehir içi“ D4 yetki belgesi sahiplerinin “ilin yeni haliyle” D4 yetki belgesi kapsamında taşıma yapmalarına imkân yoktur. Yapılan değişiklikle faaliyet alanı büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde kalan belge sahibi taşımacılarla ilgili bir çalışma yapılması beklenmektedir. Belgesi mevcut hak sahiplerinin haklarının kaybolmaması ve mağduriyete uğramaması için bir uygulama değişikliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Şu an yeni büyükşehir belediyesi olan belediyelerin mücavir alanı içerisinde taşıma yapan D4 belgesi sahiplerinin idari para cezaları ile karşılaşmaması için herhangi bir engel yoktur. Yeni haliyle büyükşehir belediyesi mücavir alanı içerisinde faaliyet gösteren D4 belgesi sahiplerinin;

Başka bir güzergâh belirlenerek belirlenen güzergâhta taşıma yapmaları, 

Bedelli veya bedelsiz D4 belgeleri yerine halk otobüsü hattı verilerek hatta çalışmalarına imkân verilmesi şekliyle bir uygulama yapılacağı düşünülmektedir. 

0 Yorum 3876 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top