Öğrenci Taşımacılığı

05 Aralık 2015
Yazar :  

Tüm öğrenci taşımaları, okul öncesi, ortaokul ve lise,  yönetmelikle belirlenmiş şartlarla yapılmaktadır.  Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığınca yayınlanmış olan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği ile öğrenci taşıma işlerini güvenli ve düzenli hale getirmek, taşıma yapacak kişilerin yeterlilik ve çalışma şartlarını belirlemek amaçlanmıştır. 

Öğrenci taşıma işi için ihale düzenlenmekte ve ihaleyi kazanan kişi veya şirket taşıma işini yapmaktadır. Yapılacak iş için sözleşme düzenlenmekte, bu noktada Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığının genelgeleri / talimatları ve yapılan sözleşme bağlayıcı olmaktadır. Öğrenci servis işini yapacak taşıtlarda bir kısım şartların aranması yanında taşımanın tamamının veya bir kısmının bir büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde gerçekleşmesi halinde; şehir içinde izlenecek güzergah için ilgili büyükşehir belediyesinden Özel İzin Belgesi alınması gerekmektedir. Belediye sınırları dışına veya sınırlarına dışarıdan yapılan okul servis hizmetleri için; taşımacının ayrıca yapılacak taşımanın şehirlerarası veya il içi olmasına bağlı olarak B2, D2 veya D4 yetki belgelerinden birine sahip olması istenmektedir. Çoğu ihalede yetki belgesi şart koşulmaktadır. 

1 yorum 3002 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • Kemal Kemal Cumartesi, 05 Aralık 2015

    D4 belgesi ile öğrenci servis taşımacılığı yapılırmı

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi