Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik

05 Aralık 2015
Yazar :  

25.07.2014 tarih ve 29071 sayı ile Yayımlanan Resmi Gazete ile Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde bir takım değişiklikler yapılmıştır. Yapılan değişiklikte en önemli başlıklar değinilecek olursa; yıldızlı belge (K1* ve K2*) belge fiyatları indirilmiş ve belge alma zorunluluğu bulunmayan araç cinsi sayısı artmıştır.

Araç tescil belgesinde kar küreme aracı, seyyar vinç, yol yıkama ve/veya süpürme aracı, vidanjör, beton pompalama aracı ve benzeri adlar altında yer alan iş makinası işlevi gören araçlar ile cenaze aracı, ambulans veya naklen yayın aracı olarak yer alan araçlarla kullanım amaçlarına uygun olarak yapılan faaliyetler için belge almak zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yıldızlı belgelerde (K1 ve K2) uygulanmakta olan %75 indirim oranı %90 olarak belirlenmiştir. Lastik tekerlekli vinç özel amaçlı taşıt kapsamından çıkarılmıştır. Buna göre belgesinde lastik tekerlekli vinç bulunan özel amaçlı K1 belgesi sahiplerinin ya tonajı sağlayarak normal K1 belgesine dönmesi veya araçlarını özel amaçlı K1 belgesinden çıkarmasının isteneceği düşünülmektedir.

Türkiye’ye demiryolu veya denizyoluyla gelen dolu veya boş yabancı plakalı römork veya yarı römorkların yurt içine veya üçüncü ülkelere veya tersi yönde taşınmasında yetki belgelerinde kayıtlı olan araçlarını kullanabileceklerdir.

Yetki belgelerinde otobüs olarak kayıtlı olduğu halde,  Karayolları Trafik Kanununda otobüs ve otomobil tanımlarında yapılan değişiklik sonucu cinsi otobüs iken otomobil olarak değişmiş olan taşıtlar hariç; tadilat yapılmak suretiyle koltuk kapasitesi artırılmış yolcu taşımaya mahsus taşıtlar yetki belgelerine kaydedilemeyecektir.

0 Yorum 3201 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi