Şehir Dışına Taşıma Yapan Okul Servis Araçları

05 Aralık 2015
Yazar :  

Okul servis araçları ile belediye sınırları içerisinde öğrenci taşıması yapılmaktadır. Genel olarak servis araçlarına "S" plaka verilerek plaka tahdidi uygulanmaktadır. Kapsam gereği araçlar belediye mücavir alanı dışında kullanılmamaktadır. Bu tür araçların kullanımı için Ulaştırma Bakanlığından belge alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Hatta tahditli araçlara mevzuat gereği herhangi bir yetki belgesine kaydedilememektedir.

Bazı servis sahipleri yolculuk yapacak müşterileriyle anlaşma yaparak şehir dışına taşımacılık yapmaktadırlar. Ancak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yol kenarı denetim istasyonlarında yapılan denetimlerde bu tür taşımacılık yapanlara yetki belgesiz taşımacılık yapmaktan ceza yazılmaktadır. Mücavir alan dışına yolcu taşıması yapan okul servis araç sahiplerinden D2, B2 veya D4 yetki belgelerinden birisine sahip olması istenmektedir.

Belediyeden alınan iznin yeterli olduğunu düşünerek şehir dışına taşımacılık yapan servis sahipleri kendilerine böyle bir belge gerek olmadığını düşünmektedirler. Fakat bakanlığın yayımlamış olduğu genelgede “Belediye sınırları dışına/dışından yapılan okul servis hizmetleri için; taşımacının ayrıca Bakanlıkça düzenlenen ve yapılacak taşımanın şehirlerarası veya il içi olmasına bağlı olarak B2,D4, veya D2 yetki belgelerinden birine sahip olması zorunludur.” ifadesi ile belirtilen yetki belgelerinden birisine kayıtlı araçlarla söz konusu taşımacılığı yapabilecekleri belirtilmiştir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta yapılan taşımacılıkla alınan yetki belgesi uygun olmalıdır. 

Alınan "tarifesiz" yetki belgelerine aykırı olarak belge sahipleri yolculuk yapan vatandaşlara ayrı ayrı bilet düzenlemeleri de yanlıştır. Belge özelliğinde gereği taşıma sözleşmesi ile taşımacılık yapılacağı anlaşılmaktadır. Yolculara ayrı bilet düzenlememek ve yolcuları güzergah başlangıç ve bitiş noktaları dışında indirmemek gerekmektedir. Belediyelerden alınan özel izin belgesi ile belediyenin sorumluluk alanı dışında taşımacılık yapan servis sürücülerinin mevzuatta belirtildiği gibi yetki belgesi almalı ve her taşıma işi için yolcuların adının yer aldığı taşıma sözleşmesi düzenlemelidir. 

10 yorum 5263 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Ali bey, bazı belediyeler plakaya tahdit koyabiliyorlar. Böyle olduğunda personel servisi, okul servisi v.s. yazılıyor. Ama bazı belediyeler ticari olarak tescil edilmiş tüm minibüslere izin verebiliyor. Bu tamamen o belediyenin mevzuatıyla ilgili bir durum. Belediyenizin servis yönetmeliğine "yada nasıl isimlendirmişlerse " bakarak sonuca ulaşabilirsiniz. .

 • Aliii Aliii Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Hayırlı akşamlar Hakan Aykut bey yeni yürürlüğe giren D4S ile artık S plaka araçlara 01.01.2017 itibariyle D2 Ve B2 verilmeyecek.Ancak ruhsatlari personel servisi yazma şartı aranacakmış. Benm size sormak istediğim personel servisi çeken Belediye ukomelerinden personel servisi güzergah izin belgesi alan araçlarin hepsinin ruhsatına personel servisi yazma zorunlulugu yok mu...

 • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Ali bey, tahdit varsa araç belgeye eklenemez. Tahsisli araç eklenebilir. Genelde J ve S plakalara tahdit verilir. Tabi tahdit olmak zorunda da değil. Bu konu UKOME nin uhdesindedir. Araç TAHSİS li çalışabilirler.

 • Aliii Aliii Cumartesi, 05 Aralık 2015

  İyi akşamlar sormak istediğim konu şu aslında tahsisli J ve S plakalr ukame nin vermiş olduğu güzergah izin belgesi olmasına rağmen D2 ve B2 yetki belgelerini araçlara kayıt ettirip her türlü turizm faaliyetlerini yapıyorlar peki sormak istediğim Ozaman seriden plakalı D2 ve B2 yetki belgeli araçların hiç bir özelliği kalmıyor benim bu konuda ne yapmam gerekiyor gerçekten çok zor durumdayiz. Seriden plakalı D2 ve B2 belgesi olan esnaf arkadaşlar araçlarini satma noktasına geldiler. Vereceğiniz cvp için şimdiden teşekkürler....

 • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Ali bey, belge iptali gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer belgenin kapsamı dışında faaliyet varsa durumu bilet fotoğraf v.s. ile Bakanlığa iletin. Aynı şekilde Emniyete de müracaat edebilirsiniz.

 • Aliii Aliii Cumartesi, 05 Aralık 2015

  S servis plakası kullanan araçlar il dışına personel servisi işi olmadığı halde ilimizde bulunan S plakalı servis araçlarının büyük çoğunluğu D2 ve B2 yetki belgesini usulsüz kullanarak ilimizde turizm işi yapan yapmakta olan seri plakalı yetki belgeli araçların işlerini yapmalarına engel olmaktadirlar. Bu söylediğim şekildeki araçların usulsüz yetki belgelerinin iptali için nereye başvurmam gerekiyor. Bu konuda ne yapabiliriz. Bilgisi olan varımdır.

 • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Vedat bey, adınıza bilet düzenleniyor ise Ulaştırma bölge müdürlüğüne biletiniz ile birlikte dilekçe yazarak şikayette bulunabilirsiniz. Ayakta yolculuğunuzu kanıtlamak için fotoğraf çekmelisiniz. Sizden başka ayakta yolcu varsa bu durumu fotoğraflayın.

 • Vedat Vedat Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Ben Sakarya İstanbul servisiyle üniversiteye gidip geliyorum bugün ayakta gitmek durumunda kaldım bu devam ederse yasal işlem için Nasıl bi yol izleyebilirim

 • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Erdem bey, belgesizlikten dolayı para cezası yiyebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla bu konuda farklı uygulamalar var. Bazı kantarlar yazmıyor bazıları yazıyor. Ama mevzuat bakımından değerlendirecek olursak çıkamazsınız.

 • Erdem Ayengin Erdem Ayengin Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Okul Servis aracıyla sadece kendi eşimi çocuklarımi bir şehir den başka bir şehire goturebilirmiyim belge olmadan

Yorum Yazın

Top