Şehir Dışına Taşıma Yapan Okul Servis Araçları

05 Aralık 2015
Yazar :  

Okul servis araçları ile belediye sınırları içerisinde öğrenci taşıması yapılmaktadır. Genel olarak servis araçlarına "S" plaka verilerek plaka tahdidi uygulanmaktadır. Kapsam gereği araçlar belediye mücavir alanı dışında kullanılmamaktadır. Bu tür araçların kullanımı için Ulaştırma Bakanlığından belge alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Hatta tahditli araçlara mevzuat gereği herhangi bir yetki belgesine kaydedilememektedir.

Bazı servis sahipleri yolculuk yapacak müşterileriyle anlaşma yaparak şehir dışına taşımacılık yapmaktadırlar. Ancak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yol kenarı denetim istasyonlarında yapılan denetimlerde bu tür taşımacılık yapanlara yetki belgesiz taşımacılık yapmaktan ceza yazılmaktadır. Mücavir alan dışına yolcu taşıması yapan okul servis araç sahiplerinden D2, B2 veya D4 yetki belgelerinden birisine sahip olması istenmektedir.

Belediyeden alınan iznin yeterli olduğunu düşünerek şehir dışına taşımacılık yapan servis sahipleri kendilerine böyle bir belge gerek olmadığını düşünmektedirler. Fakat bakanlığın yayımlamış olduğu genelgede “Belediye sınırları dışına/dışından yapılan okul servis hizmetleri için; taşımacının ayrıca Bakanlıkça düzenlenen ve yapılacak taşımanın şehirlerarası veya il içi olmasına bağlı olarak B2,D4, veya D2 yetki belgelerinden birine sahip olması zorunludur.” ifadesi ile belirtilen yetki belgelerinden birisine kayıtlı araçlarla söz konusu taşımacılığı yapabilecekleri belirtilmiştir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta yapılan taşımacılıkla alınan yetki belgesi uygun olmalıdır. 

Alınan "tarifesiz" yetki belgelerine aykırı olarak belge sahipleri yolculuk yapan vatandaşlara ayrı ayrı bilet düzenlemeleri de yanlıştır. Belge özelliğinde gereği taşıma sözleşmesi ile taşımacılık yapılacağı anlaşılmaktadır. Yolculara ayrı bilet düzenlememek ve yolcuları güzergah başlangıç ve bitiş noktaları dışında indirmemek gerekmektedir. Belediyelerden alınan özel izin belgesi ile belediyenin sorumluluk alanı dışında taşımacılık yapan servis sürücülerinin mevzuatta belirtildiği gibi yetki belgesi almalı ve her taşıma işi için yolcuların adının yer aldığı taşıma sözleşmesi düzenlemelidir. 

13 yorum 6119 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • oğuz oğuz Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Haluk, 2918 trafik yönetmeliğinin 3 maddesinin c bendinin 18 fıkrasında Umum Servis Aracı: Okul taşıtları ile personel servis araçlarının birlikte değerlendirilmesidir. denilmektedir. Bu doğrultuda araçlarınız bu hükme uygunsa araçlarınızı kullanılacağı çıkyor. Ancak, daha detaylı bir cevaap için emniyet müdürlükleri tescil bürolarında detaylı olarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 • Haluk Haluk Cumartesi, 05 Aralık 2015

  İyi akşamlar Aykut bey ben antalya nın ilçesi kemerde c tahditli plaka ile öğrenci servisi yapıyorum ukm antalya merkezde ruhsatında umum servis aracı yazan araçlarla öğrenci ve personel servisi yapılmakta fakat ilçemizdeki trafik denetleme ekipleri buna ilçede müsade etmiyor ve ruhsatta okul taşıtı ibaresi istiyorlar .olmayanıda bağlıyorlar okul taşıtı ibaresi olması hangi yönetmelikte var ben bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.başkada bir iş yapılamayacağını söylüyorlar.

 • Erkan bakan Erkan bakan Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Yalovada öğrenci servis taşımacılığı yapıyorum yalovadan aldım öğrenci leri başka bir belediye olan kadıköy75.yıl Mehmet Akif ersoy okuluna getiriyorum kadıköy belediyesinden güzergah izin belgem var aracımda d2 yetki belgesi var ama yalova belediyesi güzergah izin belgesi müracaat etmeme rağmen vermiyor çalışma ruhsatı adı altında 40bintl lik S plaka almam gerektiğini söylüyor ve cezai işlem yapıp polis memurlarımıza alınan encümen kararına göre araçlarımızı bahlatıyorlar.ve yalova s plaka larda usule uymayan d2 yetki belgesini de takıyorlar bu duru tamamen illegal alınan trafik komisyon kararından kaynaklanmaktadır U.D.H.bakanlından ve yetkililerden rica ediyorum şu yalovaya bi düzenleme yapılsın bilir kişiler gönderilsin esnaf yalova belediyesine mahkum olmuştur.

 • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Ali bey, bazı belediyeler plakaya tahdit koyabiliyorlar. Böyle olduğunda personel servisi, okul servisi v.s. yazılıyor. Ama bazı belediyeler ticari olarak tescil edilmiş tüm minibüslere izin verebiliyor. Bu tamamen o belediyenin mevzuatıyla ilgili bir durum. Belediyenizin servis yönetmeliğine "yada nasıl isimlendirmişlerse " bakarak sonuca ulaşabilirsiniz. .

 • Aliii Aliii Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Hayırlı akşamlar Hakan Aykut bey yeni yürürlüğe giren D4S ile artık S plaka araçlara 01.01.2017 itibariyle D2 Ve B2 verilmeyecek.Ancak ruhsatlari personel servisi yazma şartı aranacakmış. Benm size sormak istediğim personel servisi çeken Belediye ukomelerinden personel servisi güzergah izin belgesi alan araçlarin hepsinin ruhsatına personel servisi yazma zorunlulugu yok mu...

 • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Ali bey, tahdit varsa araç belgeye eklenemez. Tahsisli araç eklenebilir. Genelde J ve S plakalara tahdit verilir. Tabi tahdit olmak zorunda da değil. Bu konu UKOME nin uhdesindedir. Araç TAHSİS li çalışabilirler.

 • Aliii Aliii Cumartesi, 05 Aralık 2015

  İyi akşamlar sormak istediğim konu şu aslında tahsisli J ve S plakalr ukame nin vermiş olduğu güzergah izin belgesi olmasına rağmen D2 ve B2 yetki belgelerini araçlara kayıt ettirip her türlü turizm faaliyetlerini yapıyorlar peki sormak istediğim Ozaman seriden plakalı D2 ve B2 yetki belgeli araçların hiç bir özelliği kalmıyor benim bu konuda ne yapmam gerekiyor gerçekten çok zor durumdayiz. Seriden plakalı D2 ve B2 belgesi olan esnaf arkadaşlar araçlarini satma noktasına geldiler. Vereceğiniz cvp için şimdiden teşekkürler....

 • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Ali bey, belge iptali gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer belgenin kapsamı dışında faaliyet varsa durumu bilet fotoğraf v.s. ile Bakanlığa iletin. Aynı şekilde Emniyete de müracaat edebilirsiniz.

 • Aliii Aliii Cumartesi, 05 Aralık 2015

  S servis plakası kullanan araçlar il dışına personel servisi işi olmadığı halde ilimizde bulunan S plakalı servis araçlarının büyük çoğunluğu D2 ve B2 yetki belgesini usulsüz kullanarak ilimizde turizm işi yapan yapmakta olan seri plakalı yetki belgeli araçların işlerini yapmalarına engel olmaktadirlar. Bu söylediğim şekildeki araçların usulsüz yetki belgelerinin iptali için nereye başvurmam gerekiyor. Bu konuda ne yapabiliriz. Bilgisi olan varımdır.

 • HAykut HAykut Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Vedat bey, adınıza bilet düzenleniyor ise Ulaştırma bölge müdürlüğüne biletiniz ile birlikte dilekçe yazarak şikayette bulunabilirsiniz. Ayakta yolculuğunuzu kanıtlamak için fotoğraf çekmelisiniz. Sizden başka ayakta yolcu varsa bu durumu fotoğraflayın.

Yorum Yazın

Top