D4* Yetki Belgesi Nedir? Nasıl alınır?

18 Mayıs 2016
Yazar :  

D4* Yetki Belgesi04.05.2016 tarihli Karayolu Taşıma Yönetmeliğiyle yeni bir belge olarak D4* yetki belgesi tanımlanmıştır.  Buna göre şahıs ve tek araçla D4 kapsamında belge almak isteyenler D4 yetki belgesi tam ücreti üzerinden %85 indirimli (2016 yılı ücreti 1185 TL + taşıt kartı ücreti) olarak D4* yetki belgesi alabileceklerdir.

Mevzuat değişmiştir. Yeni mevzuat için tıklayınız.

Taşıma mesafesine bakılmaksızın il içi ve 100 kilometreye kadar iller arası ticari yolcu taşımacılığı yapacak ve yetki belgesine sadece bir adet araç kaydedecek olan gerçek (şahıs) kişiler %85 indirimli D4 yetki belgesi alacaklardır. Tüzel kişiler (şirketler) ise tek aracı olsa bile D4 yetki belgesi tam ücretini ödeyecektir. Yani şirketlere D4* yetki belgesi düzenlenmeyecektir.

D4* yetki belgesi almış kişilerin ikinci bir aracını belgesine kaydettirmek istemesi halinde D4 yetki belgesi tam ücreti ile D4* yetki belgesi ücreti arasındaki farkı ödeyerek belgelerini D4 yetki belgesine dönüştürerek ikinci araçlarını kullanabilirler. D4* yetki belgesini %25 ortaklığı bulunan şirkete devretmek isteyen şahıslarda yetki belgelerini D4 yetki belgesine dönüştürmeleri gerekecektir.  

Yorum

 • Ahmet Ahmet Çarşamba, 18 Mayıs 2016

  Mhb bizim 13+1 2013 model minibusumuz var kendi iscilerimizi sabah is yerine goturup aksam mesai bitimi tekrar evlerini goturmesi icin aldigimiz arac icin hangi belgelerimizin olmasi gerekiyor simdiden tessekur ederim

  Raporla
 • HAykut HAykut Çarşamba, 18 Mayıs 2016

  Osman bey, D4 belgeleri şuan verilmemektedir. Sadece eski aracını satarak aynı veya daha az koltuklu aracını ekletmek isteyenlerin araçları eklenmektedir. Koltuk sayısı artan veya ikinci, üçüncü.... aracını ekletmek isteyenlerin araçları eklenmemekte yeni belge verilmemektedir. Mahkemenin iptal ettiği bir yönetmelik maddesi var. Sanırım bakanlık mahkeme kararına itiraz etmiş ve üst mahkemenin kararı bekliyorlar.

  Raporla
 • osman öztürk osman öztürk Çarşamba, 18 Mayıs 2016

  ben ilçe den il e çalşan dolmuş sahibiyim ülaştırma bölge müdürlüğüne D4 yetki belgesi almak için müracaat ettim oradan bana verilen bilgi şu 15/10/2016 tarıhı ıtıbari ile D4 belgesı Alımı dürdürülmüştür plakalarınız ıptal olacaktır hıç birşey yapamayız dendi şimdi ne yapmamiz gerekir acaba bilgileriniz minnettar oluruzz

  Raporla

Yorum Yazın

Top