D4 Belgesinde Durum Nedir?

20 Haziran 2016
Yazar :  

D4 yetki belgeleri iptal mi edildi?Danıştay Onbeşinci Dairesince Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 13 üncü maddesinin birinci fıkrası (d) bendi ile yine aynı maddenin dördüncü fıkrasının (d) bendi (Esas No: 2013/2135 ve Karar No:2015:8833) iptal edilmişti.

Verilen karara bağlı olarak Ulaştırma Bakanlığı A1, A2 ve D4 yetki belgeleri için önce düşüm işlemi hariç tüm işlemleri durdurmuştu. Sonrasında ise UKOME ve İl Trafik Komisyonu Kararı gerektiren tüm iş ve işlemlerin durdurulması kararı aldı. Maddenin iptal edilmesini takiben "ifadelere göre" Ulaştırma Bakanlığı Danıştay’a itirazda bulunmuştur. Sürecin uzama durumu ve bu esnada yetki belgesi sahiplerinin belgelerinde kayıtlı taşıtların satılması, pert olması, v.s. durumlarda düşüm işleminin yapıldığı ve yapılan düşüm işlemiyle belgelerin kapasite altında kaldığı, yine yapılan düşüm neticesinde taşımacılık işlerinin aksadığı ve taşımacıların çalışmadığından maddi kayıp yaşadığından bahisle Bakanlık yeni bir düzenleme yapmıştır. Buna göre koltuk sayısı artışı olsun / olmasın mevcut aracının yerine yeni bir araç kaydettirmek isteyenler ilgili belediye başkanlığından, yapılacak taşımanın uygun görüldüğü ve mülki idare amirliğince (Valilik, Kaymakamlık) onaylandığını belirtir yazı ibraz ederek araçlarını yetki belgelerine kaydettirebileceklerdir.

Bakanlığın son talimatı sonrası araç ekleme ve yenileme işlemleri yapılmaya başlanmıştır. Ancak yeni belge (A1, A2, D4) verme işlemleri yapılmamaktadır. Öyle gözüküyor ki Danıştay’ın Bakanlık lehinde bir karar vermesi veya aksi durumda Bakanlığın mevzuat değiştirmesi halinde A1, A2 ve D4 yetki belgeleri verilecek ve bu biraz daha zaman alacaktır.  

Yorum

  • HAykut HAykut Pazartesi, 20 Haziran 2016

    Mustafa bey, Bakanlık daha önce verilen mahkeme kararına itiraz etti ve maalesef mahkeme sonucu beklemek zorunda.. Ancak bu esnada geçici bir çözüm üretmeliydi. Size tavsiyem belge almak istediğinizi fakat belge verilemediğini, çalışmak zorunda olduğunuzu belge olmadan cezai işlemlere maruz kaldığınızı belirtir dilekçe ile Bakanlığa müracaat etmenizdir. Ne kadar çok talep olursa o kadar hızlı çözüm üretirler. Hatta Bimer ve Cumhurbaşkanlığına yazmak gibi diğer seçenekleride kullanmalısınız. İyi çalışmalar.

  • Mustafa Mustafa Pazartesi, 20 Haziran 2016

    22.03.2016 tarihinde D4 yetki belgeleri kapandı. 3aydan beri otobusumuz çalışmıyor. o kadar hat alıp para bağladık bu işe yazıklar olsun.Bu kadar vurdumduymazlık olamaz ya.Daha ne kadar calisamayacagimiz belli değil.Benim zararını kim ödeyecek?Bu Allahın belası belgeler ne zaman açılacak?

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı