Yetki belgesi yenileme işlemleri

29 Kasım 2015
Yazar :  

Yetki belgesi alındığı tarihten itibaren 5 (beş) sene geçerlidir. Bu süre zarfında yönetmeliğin belirlediği şartlara sahip ise faaliyetini sürdürür ve süre bitiminde de yenileme yaparak yine 5 (beş) sene geçerli hale getirilir.  Verilmiş veya verilecek olan süre boyunca yönetmelikte belirtilen, taşıma kapasitesi,  araç sayısı, araç yaşı, sahip olunan kapalı alan, sermaye, şube, acente vs, yani alınan belge için zorunlu olan şartların kaybedilmemesi, kaybedilse bile yine yönetmelikte belirtilen süre içerisinde bu şartların tekrar sağlanması gereklidir.  Eğer şartlar kaybedilmiş ve süresi içerisinde de sağlanamamış ise yetki belgesi yenilenemez ve iptal edilir.  Kısacası; yetki belgesi, şartların sağlanması koşulu ile verilen geçerlilik süresi boyunca geçerlidir ve bu süre boyunca kullanılabilir.  

Yetki belgesi yenileme süresi belgenin geçerlilik tarihi bitim süresinden 60 gün önce başlar. Bu 60 günlük süre içerisinde belge süresi bitmediği için faaliyette bulunulabilir ve yetki belgesi ücretinin %5 ‘i ve her araç için 90 TL (2015 yılı için) taşıt kartı ücreti ile yenileme yapılarak süresi uzatılır. Varsa, yetki belgesinde kalıcı hale gelmemiş tüm uyarı cezaları ödenmelidir. Geçerlilik süresi bitim tarihinden sonraki 270 gün yine yetki belge ücretini %5 ‘i ile yenilenir. Ancak yetki belgesi geçerlilik tarihi geçtiği için faaliyette bulunulamaz. Faaliyette bulunulsa bile yetki belgesiz faaliyette bulunulduğundan idari para cezası düzenlenir. Bu sebeple geçerlilik tarihi öncesi yenileme işlemi yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yenileme ücretinin hemen yatırılması gerekmektedir. Yenileme işlemi ücretin yatırılmasıyla gerçekleşmiş olur.

Yetki belgesi geçerlilik bitim tarihi itibari ile 271 ve 540 güne kadar olan süre içerisinde yetki belgesi ücretinin %25 (yirmibeş) ‘i tahsil edilerek yenileme işlemi yapılır. Yine bu süre zarfında faaliyette bulunulamaz. 

Yetki belgesi bitim tarihi 541 gün itibari ile yetki belgesi geçersiz duruma gelmiş olur. 540. günden sonra yetki belgesi tamamen geçersiz, iptal edilmiş olur. Taşımacılık, komisyonculuk v.s yapılmak isteniyorsa Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde belirtilen tüm şartlar sağlanarak yeniden yetki belgesi alınmalıdır.

NOT: Ödeme belgesi alınması yenileme işlemi yapıldığı anlamına gelmez. Yenile işlemi ücretin yatırılmasıyla gerçekleşmiş olur.

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde 23.05.2013 tarihinde yapılan değişiklik ile sadece K türü belgelerde geçerli olmak üzere yetki belgesi 23.05.2013 tarihinden önce, yenilenmeyerek geçersiz olan veya herhangi bir sebeple iptal olanlarla ilgili bir düzenleme yapılmıştır. Ayrıntılar için; http://www.kamusalbilgi.com/homepage/item/45-karayolu-taşıma-yönetmeliğinde-değişiklik.html

 

 

0 Yorum 5096 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi