Yetki belgesi uyarı cezaları

29 Kasım 2015
Yazar :  

Uyarma / uyarı cezaları Karayolu Taşıma Kanunu Madde 27 ‘de yönetmelikle belirleneceği ifade edilmektedir.  Bu kapsamda Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 76. Maddesi ile uyarma cezaları düzenlenmiştir. Uyarma cezasını ceza puanına benzetebiliriz.   

Uyarma cezaları birçok sebepten uygulanabilir. En çok süresi içerisinde bildirimde bulunulmadığından dolayı düzenlenmektedir. Araç satış, yönetici, sermaye miktarı, unvan, adres ve araç bilgilerindeki değişiklikleri belli bir süre içerisinde ilgili Müdürlüğe bildirilmesi zorunludur.  Bunun dışında uyarma cezası gerektirecek birkaç duruma örnek vermek gerkirse; H ve R türü yetki belgesi sahiplerinin C1 ve K2 yetki belgesi sahipleriyle anlaşma veya sözleşme yapması, A, B, C, D, L, M, N, P ve R türü yetki belgelerinden birini almak için başvuranların varsa faaliyetleri sırasında kullanacakları kısa unvanları ile varsa taşıtları üzerine yazdıracakları kendilerini tanıtan logo, amblem ve benzeri işareti Bakanlığa bildirmemesi,   yetki belgesi sahiplerinin, yetki belgesinin verilmesinden itibaren 6 ay içinde faaliyete başlamaması veya 1 yıldan fazla ara vermesi, yetki belgesi, taşıt belgesi, taşıt kartı ve diğer belgeler üzerinde tahrifat yapılması veya sahtesinin yapılması/yaptırılması (aynı zamanda savcılığa intikal ettirilir), belgeye kayıtlı aracın kazaya uğraması, yanması, hurdaya ayrılması veya benzer bir mücbir sebepten dolayı iş göremez duruma gelmesi halinde, bu durumu değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 60 içinde bildirilmemesi, asgari kapasite kaybına yol açacak şekilde araç satışının 30 gün içerisinde bildirilmemesi gibi uyarma cezası düzenlenmeni gerektiren bir kısım durumlardır.

Uyarma cezaları iki, üç, beş ve on uyarma şeklinde uygulanmaktadır. İstenirse uyarı cezasını paraya çevirerek uyarı cezası kaldırılabilir. Uygulanan ceza her bir uyarı 79 TL olacak şekilde paraya çevrilmektedir. 2x79, 3x79 gibi… Genelde uyarı (İhlal Tespit Tutanağı) ve parasal karşılığı ile birlikte tebliğ edilmektedir. Uyarı cezası ödeme belgesi yoksa ilgili Müdürlüğe müracaat edilerek temin edilebilir. Ancak bu işlemin ceza yazıldıktan sonra 90 gün geçmemiş olması lazımdır. 90 günü geçen uyarma cezaları kalıcı olur. Uyarı kesinleşmiş olduğu için çıkan ücret ödenemez. Şayet kesinleşmiş uyarma cezaları toplamı 50 ‘yi geçerse yetki belgesi iptal edilir.  

Yetki belgesi yenileme ve belge değişimi esnasında varsa kalıcı hale gelmemiş uyarı cezası, bu uyarı cezası ödenmeden veya kalıcı hale gelmeden işlem yapılamaz.

Bir iki aracı olan şahısların 50 uyarı sayısına ulaşması ihtimali azdır. Araç sayısının azlığı, şirketlerde olduğu gibi unvan, adres, yönetici, sermaye, hisse devir v.s gibi işlemleri olmadığından genelde verilen uyarı bir ikiyi geçmemektedir. Ancak yinede takip ve dikkat edilmesi gereken konudur. Ezkaza kalıcı uyarı sayısı 50 ‘yi bulursa belge iptal edilir. Diğer taraftan şirketlerin uyarı cezalarını paraya çevirerek ödemesi menfaatlerinde bir davranış olur. Çünkü şirketler uyarı cezasına maruz kalabilecekleri birçok işlem yapmaktalar. Bir anda 50 ceza puanını doldurabilirler.

Uyarma cezası İdari Para Cezası değildir. Bu sebeple ödenmeyen uyarma cezaları sadece kalıcı hale gelir.  Sonraları faizle karşımıza çıkmayacaktır.

2 yorum 9325 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • HAykut HAykut Pazar, 29 Kasım 2015

    Gökhan bey, yapılabilirliği noktasında diyeceğim, gayet kolay uygulanabilir bir yöntem. Ancak şuan için denetim istasyonlarında kontrol yapılmaktadır. Bunun dışında çok olmasa da polis, jandarma ve zabıta da ceza yazabilmektedir. O da yol kontrolleriyle yapılmaktadır. Şimdiye kadar hgs, ogs, gibi yol kameralarıyla tespit yapılıp ceza yazıldığını görmedim, duymadım.

  • Gökhan Gökhan Pazar, 29 Kasım 2015

    Merhaba,bir sorum olacak ; k belgesi olmayan araca ücretli köprü geçişlerinde k belgesi olmadığı tespiti yapıp ceza gönderir mi?,yani k belgesiz aracımızla hgs geçişi yapsak tespit edebilir mi k belgesi olmadığını.

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı