K3 yetki belgesi nedir, nasıl alınır?

29 Kasım 2015
Yazar :  

K3 yetki belgesi ticari amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacak şahıs ve şirketlere verilen bir belge türüdür. Belge alma şartları şahıs ve şirketler ile aynıdır.  K3 yetki belgesine eklenecek araçların kullanım amacı bilgisi ticari olması şarttır. Bu yetki belgesi ile yalnızca ev ve büro eşyası taşınabilir. K3 yetki belgesi ile nakliyecilik yapılamaz. K3 belge ücreti 10.616 TLdir.  

K3 yetki belgesi almak isteyen şahıs ve şirketlerin vergi mükellefi olması, 20 yaşından küçük en az iki adet birim taşıt ile 45 tonu sağlaması,Ticaret veya Esnaf odasına kayıtlı olması ve en az 5.000 TL sermayeye sahip olması gereklidir. 20 yaşından büyük araçlar asgari kapasite hesabına dahil edilmemektedir. 45 tonluk asgari kapasite sağlandıktan sonra 20 yaşından büyük araç eklenebilir. Yetki belgesinin alma şartlarından herhangi birisinin kaybedilmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde kaybedilen şartların sağlanması gerekmektedir. Araç yaşı, araç satışı, hurdaya ayrılması, icra ile satışı v.s nedeniyle asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 630 (altıyüz otuz) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Bu sürelerin aşıldığı durumda yetki belgesi iptal edilir.

Şahıs veya şirketler yetki belgesi aldıktan sonraki 6 aylık sürede Mesleki Yeterlilik Belgesi şartından muaftır. K3 belgesi almış şahıs veya şirketlerin en az bir adet Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları veya bu belgeye sahip birisini istihdam etmeleri gerekmektedir. Mesleki Yeterlilik Beglesi (ODY veya ÜDY) olmayan şahıs veya şirketlere idari para cesazı düzenlenmektedir. Bu ceza bir seferlik olmayıp MYB olmadığı tespit edilip ceza düzenlendikten sonraki 30. gün tekrar düzenlenebilmektedir.

Yetki beglesi almak isteyen şahıslarda şahsın, şirketlerde ise sahip ortak ve yöneticilerin  Yönetmelikte belirtilen suçlardan ceza almamış olması gereklidir. Yönetmelikte belirtilen suçlardan ceza alınmış ise şahıs veya şirketlere belge düzenlenmemektedir. 

4 yorum 8816 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • adana evden eve nakliyat adana evden eve nakliyat Pazar, 29 Kasım 2015

  sartlar degisti yazinizin degistirin

 • alper alper Pazar, 29 Kasım 2015

  Teşekkür ederim

 • HAykut HAykut Pazar, 29 Kasım 2015

  Alper bey, 20 yaşından küçük araçla tonajı sağladıktan sonra büyük araç kaydedebilirsiniz. Ancak tonaj şartını 20 yaşından küçük araçla sağlamaya devam etmelisiniz.

 • alper alper Pazar, 29 Kasım 2015

  2 adet 97 model araca alınabilirmi k 3 belgesi şu an yok ikiside 20 yaşdan küçükmü olacak

  https://www.milliyetevdenevenakliyat.com

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı