K belgesi muafiyetleri

30 Kasım 2015
Yazar :  

K türü yetki belgeleri ilk olarak 2004 yılında tanımlanmıştır. İlk çıktığında pek adı duyulmamış ve az başvuru yapılmıştır. Cezaların uygulanması ve para cezasının miktarı nedeniyle belge başvurularında adeta patlama olmuştur. Başvurular daha ziyade 2005 yılı sonlarında yapılmıştır. Bir anda yapılan başvurular neticesinde Bölge Müdürlükleri işlemleri yetiştirememiş ve yetki belgelerinin büyük bir kısmı sonradan düzenlenmiştir. Ardından çıkarılan genelge ve yönetmelikte yapılan değişiklikler ile belge sahipleri bazı şartlardan muaf tutulmuştur.

Muafiyet; 27.02.2006 tarihine kadar yetki belgesi ücretini yatırmış veya eksik bile olsa yetki belgesi başvurusunu yapmış olanları kapsamaktadır. Genelde belgenin düzenlenme tarihi bu tarihten sonradır ancak belirtilen tarihte başvurmuş ise muafiyet kapsamındadır. Şahıs veya şirketlere farklı şekillerde muafiyetler verilmiştir. K2, K1*ve K2* yetki belgesi için herhangi bir muafiyet yoktur. 

Tanınan bu muafiyetler yetki belgelerinin bitimine kadar geçerli olup ardından bir kaç veya tüm şartların sağlanması istenmektedir.  Yetki belgesi süresi 5 yıl olduğundan ilk alınan belgeler yenilenmiş ve hepsinden artık bazı şartlar istenmektedir. Yani muafiyet kapsamında olsa da istenilen bazı şartların sağlanmadığı durumlarda yetki belgeleri iptal edilebilmektedir.

Tüm K türü belgelerde 31.12.2009 tarihine kadar kapasite şartı aranmamıştır. Bu tarihten sonra ise, K1 ve K3 yetki belgesi sahibi şahıslardan belge bitim tarihine kadar herhangi bir şart istenmezken şirketlerden belge bitim tarihine kadar en az bir birim araç bulundurması istenmiştir. K2 belge sahibi şahıs/şirket ve K1 sahibi şahıs için hiç istenmeyen ve ağustos 2010 ' da uygulanmaya başlayan Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı, muafiyetli K3 yetki belgesi sahibi şahıslardan istenmezken muafiyet kapsamı dışında K3 belgesi alan şahıslardan istenmektedir. Olmayanlara idari para cezası düzenlenmektedir. (K1 ve K3 belge sahibi şirketlerin Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi birisini istihdam etmeleri zorunludur. Bunlarda herhangi bir muafiyet söz konusu değildir.)

Muafiyet kapsamında K1 ve K3 yetki belgesi almış olan şahıslardan yetki belgesi bitim tarihine kadar herhangi bir şart (araç yaşı, tonaj) istenmemektedir. Belge bitimi ile yapılan yenileme ve sonrasında araç yaşı ve tonajına bakılmaksızın en az bir birim araç bulundurulması yeterlidir. Yani, K1 için, yeni belge almak isteyenlerden istenen 20 yaşından küçük araçlar 35 ton asgari kapasitesi şartı herhangi bir yaş kamyonet (3.500 kg) ile yerine getirilmektedir.

Muafiyet kapsamında yetki belgesi almış olan şirketler belgelerinde kayıtlı bir araç ile belge bitim tarihine kadar faaliyet gösterebilir.  Ancak, belge yenileme işlemleri esnasında Yönetmelikte belirtilen tüm şartların sağlanması gerekmektedir. K1 için 110 ton, K3 için 45 ton asgari kapasite şartının sağlanması gerekmektedir. Şayet sağlanmamış ise belge yenilenmez. Diğer taraftan yenileme esnasında kapasite şartı sağlansa bile sonrasında da asgari kapasite şartının muhafaza edilmesi gereklidir.  Asgari kapasite kaybının 90 günü geçmesi halinde yetki belgesi iptal edilir.  

Şahıslar adına kayıtlı belgenin, ölüm nedeniyle intikali (devri), anne, baba, eş, kardeş veya çocuklara devri ve şirketleşme ile yapılan belge devirlerinde veya belge dönüşümlerinde eski belgede bulunan muafiyetler yeni belgede geçerli olmaz. Alınmış olan yeni belge için istenilen şartların yerine getirilmezi gereklidir.  Sağlanmadığı durumlarda yetki belgesi iptal edilir.

0 Yorum 5446 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı