K1 yetki belgesi nedir, nasıl alınır?

30 Kasım 2015
Yazar :  

K1 yetki belgesi, sahip olduğu araçlarla nakliye işi yapan şahıs ve şirketlerin alması gereken belgedir. Faaliyeti gereği K1 belgesine eklenecek tüm araçların kullanım amacı bilgisi “Ticari Yük Nakli” olmalıdır. Fiyatı 21.235 TL dir. 

K1 yetki belgesi şahıs veya şirketlere verilebilir. K1 yetki belgesi alma şartları ve gereklilikleri şahıs ve şirketlerde farklılık gösterir. K1 yetki belgesine sadece belge sahibinin sahip olduğu araçlar eklenebilir. Yani araçlar özmal olmalıdır. Şahıs ve şirketlerin ticaret/esnaf odasına kayıt olmaları, faaliyet belgesinde sermayenin en az 10.000 TL olması, şirketlerde tüm sahip, ortak ve dışarıdan atanan müdürlerin, şahıslarda ise şahsın adli sicil kaydının ibraz edilmesi ve Yönetmelikte belirtilen suçlardan kaydının olamaması gerekmektedir.

K1 yetki belgesi almak isteyen şirketlerin sahip olduğu 20 yaşından küçük en az 3 adet birim taşıt ile azami yüklü ağırlıkları toplamı, 110 tona sahip olmalıdır. Birim Taşıt:  yarı römorkuyla veya römorkuyla birlikte çekiciyi veya araç tescil belgesinde “römork takabilir” ifadesi varsa römorkuyla birlikte veya tek başına kamyonu veya tek başına kamyoneti ifade eder. Kapasite hesaplanırken, birim taşıt şartı sağlandıktan sonra, çekicilerde katar ağırlığı 40 000 kg ’a kadar olanların katar ağırlığı ne kadarsa, 40 000 kg üstü olanların ise fazlalık hesaba katılmadan 40 000, kamyonlarda ise katar ağırlı 32 000 ‘e kadar olanlar katar ağırlığı kadar, 32 000 kg üstü olanlar çekicilerde olduğu gibi fazlası alınmadan 32 000 kg olarak hesaplanır. Yani 42 000 kg katar ağırlığı olan çekici 40 000, 36 000 kg katar ağırlığına sahip bir kamyonda 32 000 kg olarak hesaplanır. Bu miktarlardan az ise ağırlık o miktar alınarak hesaplanır. 

Şahıslarda hesap şekli aynı olmakla birlikte asgari kapasite 35 tondur. Asgari kapasite 20 yaşından küçük araçlar ile sağlanmalıdır. Asgari kapasite sağlandıktan sonra istenilen yaşta araç eklenebilir. 23.05.2013 tarihliYönetmelik değişikliği ile istenilen 35 ton asgari kapasite şartı 30 ton olarak belirlenmiştir. Artık K1 belgesi almak isteyen şahıslardan 30 ton taşıma kapasitesi istenmektedir.

Şirketlerden Mesleki Yeterlilik Belgesi istenilmektedir. Şirket sahip/ortaklardan veya çalışanlardan birisinin bu belgeye sahip olması yeterlidir. Şirket ortağı ise ortağı olduğunu, çalışan ise Sgk’ dan alınacak çalışan olduğunu gösterir herhangi bir belgenin ilgili bölge müdürlüğüne MYB fotokopisi ile müracaat edilmelidir. Şirketler K1 yetki belgesi alındıktan sonraki 6 ay bu şarttan muaftır. Şahıslardan istenmez. Eğer bu 6 aylık süreden sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi yoksa İdari Para Cezası düzenlenmektedir. Düzenlenen para cezasında 30 gün süre verilerek işlem yapılır. Şayet 30 gün sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi ibraz edilmezse yine para cezası düzenlenir. 

Yetki belgesinin alma şartlarından herhangi birisinin kaybedilmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde kaybedilen şartların sağlanması gerekmektedir. Araç yaşı, araç satışı, hurdaya ayrılması, icra ile satışı v.s nedeniyle asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 630 (altıyüz otuz) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Bu sürelerin aşıldığı durumda yetki belgesi iptal edilir. İptal durumuna gelen yetki belgesi Yönetmelikte yapılan son değişiklik ile bir başka belgeye dönüştürülemez. 

Kamyonet sahibi şahıs veya şirketlerin nakliye yapması halinde %90 indirimli K1* yetki belgesi alınabilir. K1 yetki belgesi ile farkı, sadece kamyonet cinsi araç eklenmesi ve nakliyenin sadece merkezin bulunduğu il sınırları içerisinde çalışabilir. Şahıs veya şirket merkezinin bulunduğu il dışında taşımacılık yapıldığı tespit edilirse cezai işlem uygulanır. K1* yetki belgesine kamyonet haricinde bir araç eklenmek istendiğinde K1 belgesi için istenilen tonajın ve diğer şartların sağlanması ve K1* ile K1 yetki belgeleri arasındaki ücret farkının ödenmesi ile dönüşüm işlemi yapılabilmektedir.

10 yorum 13673 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Recep bey, şahıs 30 şirket 110 ton kapasiteyi sağlamalıdır. Oda kaydı gibi diğer şartları sağladıktan sonra sizde K1 alabilirsiniz.

 • Recep Akgül Recep Akgül Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Selamun aleykum hakan bey benim bi yufkayı dükkanım var kardeşim nakliyecilik yapmak istiyor benim dükkan üzerine K1 belgesi alabilir miyiz eğer alınırsa da tonaj şartı ve ücret aynı mı olur

 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Ebutalip bey, araçlarınız 3,5 ton ise yıldızlı k1 almalısınız. 2.000 civarı belge ücreti ve her araç için 98 tl ücret ödeyeceksiniz.

 • Ebutalip AÇİL Ebutalip AÇİL Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Selamın aleyküm abi ben iveco kamyonet alacam k belgesi nekadar 3 buçuk veya 4 ton yük ağırlı saygılar

 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Kadir bey, aracınızın azami yüklü ağırlığı nedir bilmiyorum. Şuan için 30 tonu sağlamadan k1 belgesi alamazsınız. Ancak bakanlık yeni bir mevzuat çalışması yapmakta. Yönetmelik taslağına göre 25 ton yeterli olacaktır. Tabi bu bir "taslaktır" Aracınızla çalışacaksanız C2 L2 gibi bir belge sahibinin belgesine sözleşmeli ekletebilir ve çalışabilirsiniz.

 • kadir kadir Pazartesi, 30 Kasım 2015

  ben Mercedes atego almak istiyorum fabrikaya nakliyeci olarak çalışacak ama k1 belgem yok ve artık 30 ton altı araçlarada k1 verilmiyor ne yapabilirim nerden bilgi alabilirim bilgiverebilirmisiniz

 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Recep bey, K1 yetki belgesi tonaj şartı 20 yaşından küçük araçla 30 tondur. Azami yüklü ağırlıkları toplamı 30 ton olan 20 yaşından küçük araç/araçlar olmazsa yenileme işlemi yapılamaz ve kapasite şartını süresi içerisinde yerine getirmezseniz belgeniz iptal edilir.

 • Recep karatosun Recep karatosun Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Ben 2011 senesinde babamdan k1 belgesini ve kamyonu devraldım.ve bir sene zarfında tonajımı 25 tondan fazla yaptım.yani iki tabanın tonajı 32 ton oldu.fakat belgenin vize tarihinde bana arabaların yaşı dolduğu için vize yapmayacak oldular.bi arabada aldım.oldu 3 araba.şimdi yine yaşı doldu.yano demek istediğim olay,ben ömür boyu arabamı değiştireceğim.gırtlağa kadar borç.benimbu iş baba mesleği ve bu işin içinden gelmeyin.uani ben bu işe yeni başlamadım.babamdan devraldıktan hayatım alt üst oldu.nolirsunuz bu konuda bize yardımcı olunuz

 • HAykut HAykut Pazartesi, 30 Kasım 2015

  Yunus bey, kurtarıcınız kamyonet olarak geçiyor ise K1* alacaksınız. Yok eğer kamyon veya azami yüklü ağırlığı 3500 kg üstü ise K1(Ö) yani özel amaçlı K1 belgesi alacaksınız. K1* belgesi bulunduğunuz ilin plakasına sahip olması gerekir. Ve K1* ile il sınırı dışına taşıma yapamazsınız.

 • yunus yunus Pazartesi, 30 Kasım 2015

  ben bir tane oto çekici kurtarıcı almak istiyorum k1 mi yoksa yıldızlı k1 mi almam gerekiyor aldığım araç kamyenet olursa ve şehiriçi çalışırsa herhangi bir sorun olurmu

Yorum Yazın

Top