K belgesi hangi araçlara alınır? Hangi araçlara belge alınmalı?

30 Kasım 2015
Yazar :  

Kimlerin belge alması gerektiği Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde 2 fıkra 3 ‘te belirtilmiştir.

“ (3) Aşağıdaki taşıtlarla yapılan taşımalar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.

  1. a) Özel otomobillerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
  2. b) Lastik tekerlekli traktörlerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
  3. c) Üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar.

ç) Resmi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ticari olmayan taşımalar.

  1. d) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
  2. e) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar. 

(Ek bent: RG 23/10/2012-28450) f) Araç tescil belgesinde cenaze aracı, ambulans veya naklen yayın aracı olarak tescil edilmiş olan araçlarla tescil amacına uygun olarak yapılan taşımalar.

(4) 10/7/2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu hükümleri saklıdır. “

Bu bağlamda; otomobil varsa römorku, traktör ve traktör römorku, üçtekerli taşıtlar, resmi araçlar ve bunların römorkuyla yapılan “ticari” olmayan taşımalar, TSK ’ya ait araç ve römorkuyla yapılan taşımalar ve gerçek kişilere ait kamyonet cinsi araçlar ile ticari olamayan taşımalar için belge alma zorunluluğu yoktur.

Bu konuda, daha ziyade, şahıslara ait kamyonetlerle ilgili soru gelmektedir. Kişi eğer ticari bir yük taşımıyorsa ve ruhsatta kullanım amacı bilgisi “Hususi Yük Nakli” ise belge alması gerekmez. Ancak bir kişinin kamyoneti varsa genelde bu araca, ara sırada olsa, yük yüklemektedir. İşte bu noktada şöyle bir sorun oluşmakta; yükün ticari olmadığının anlaşılması... Maalesef bazen ticari olmayan yük için ceza verilmektedir.

Kullanıcı olarak alınan bir ürünü, kanıtlayabilmek kaydıyla, taşıyabilir. Bu şekilde herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Ama bazı kişiler köylerinden gelirken bir iki çuval fındık, fıstık, un, bulgur v.s. getirebilmekte.. Bu tür taşımalarda ara sıra sıkıntı yaşanmaktadır.  Miktar çok olduğu için denetim yapan memurlar bunun, ticari olabileceğinden, ticari taşıma yaptığı gerekçesiyle belgesiz taşımacılık olarak görebilir ve idari para cezası uygulayabilir. (2.426 iki bin dört yüz yirmi altı TL belgesiz faaliyette bulunma cezası) Örneğin; bulaşık makinesi aldık diyelim. Bunu eve satıcı getirirse ticari bir iştir yetki belgesi gerekir. Alan kişi evine getirirse bu ticari olmayan taşımadır. Fakat buradaki ayrım sadece faturayla kanıtlanabilir. Eğer fatura yoksa kişinin evine aldığı bulaşık makinesi için 2.426 TL. idari para cezası karşılaşması mümkündür. Aynı durum yukarıda örneklendirdiğim şekilde ( bir iki çuvalla ) yapılan taşımalarında şahısların mağdur olduğu durumlar yaşanıyor. Çünkü köyünden, tarlasından yüklediği yükün ticari olmadığını nasıl kanıtlayabilir?

NOT: Tüm bu durumlarda itiraz yapılacaksa önce; tebliğ tarihinden sonraki 15 gün içinde idari para cezası yatırılmalı. Böylece %25 indirim kazanılır. Yine 15 gün içinde de ilgili Sulh Ceza Mahkemesine karar ile ilgili itiraz edilmeli. Eğer Mahkeme sizi haklı bulursa paranız iade edilir. Tam tersi bir durumda ise para cezasını indirimli ödemiş olursunuz.

 

0 Yorum 8532 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı