C2 yetki belgesi nedir, nasıl alınır?

01 Aralık 2015
Yazar :  

Uluslararası ve yurtiçi ticari amaçla eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen bir belge türüdür. Fiyatı 77.504 TL ‘dir. Gerek şahıs gerekse şirketlerden aynı şartların sağlanması istenmektedir. Belgeye kaydedilecek araçların ticari olması gereklidir.

C2 yetki belgesi almak isteyenlerin en az 11 birim araç ile 440 ton asgari kapasiteye sahip olması, Odaya kayıtlı olması ve kayıtlı sermayenin en az 100.000 TL olması ve bu şartların tüm faaliyet süresince sağlanması gerekmektedir.  

C2 yetki belgesinde 440 ton asgari kapasiteyi sağlayacak taşıtların yaşı 14 yaşından küçük olmalıdır. 14 yaşından küçük araçlarla 440 ton asgari kapasite sağlandıktan sonra en fazla 20 yaşına kadar araç eklenebilir. 20 yaşından büyük araçlar hiçbir şekilde C2 yetki belgesine eklenemez. Römork ve yarı römorklarda yaş şartı aranmaz. Asgari kapasite hesaplanırken kamyonetler dikkate alınmaz. Yetki belgesinin alma şartlarından herhangi birisinin kaybedilmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde kaybedilen şartların sağlanması gerekmektedir. Araç yaşı, araç satışı, hurdaya ayrılması, icra ile satışı v.s nedeniyle asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 540 (beş yüz kırk) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Bu sürelerin aşıldığı durumda yetki belgesi iptal edilir.

C2 yetki belgesine sözleşmeli araç eklenebilir. Bakanlığın belirlediği şekliyle sözleşme yapan yetki belgesi sahipleri belgelerine sözleşmeli araç ekleyebilir.  Bu şekilde eklenebilecek araç sayısı yetki belgesinde kayıtlı özmal araçların yarısı kadardır. Örneğin 20 özmal aracı bulunan bir yetki belgesine en fazla 10 adet sözleşmeli araç eklenebilir. Yetki belgesinde kayıtlı özmal kamyonetler kapasite hesaplanırken dikkate alınmadığı gibi özmal / sözleşmeli oranında da dikkate alınmaz.

Yetki belgesi sahiplerinin en az birer adet üst düzey yönetici ve orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmeleri gereklidir. (Bu belgelere sahip iki ayrı kişi çalıştırılmalıdır.) Yetki belgesi alındıktan sonraki 6 ay bu şarttan muaf tutulur. 6 ay bitiminde mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmakta ve yoksa idari para cezası uygulanmaktadır. Şahıslarda şahsın, şirketlerde ise şirket, ortak ve yöneticilerin Yönetmelikte belirtilen ceza maddelerinden sabıkalarının olmaması gerekir.

Mesleki yeterlilik belgesi (Tüzel kişiliğe ait C2 Yetki Belgesi sahiplerinin en az 1 adet ODY ve 1 adet ÜDY türü Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları veya bu niteliklere haiz kişi ve kişileri istihdam etmeleri şarttır.)                       

Birim Taşıt:  Yarı römorkuyla veya römorkuyla birlikte çekiciyi veya araç tescil belgesinde “römork takabilir” ifadesi varsa römorkuyla birlikte veya tek başına kamyonu veya tek başına kamyoneti ifade eder. 

Kapasite hesabı birim taşıt şartı sağlandıktan sonra, çekicilerde katar ağırlığı 40 000 kg ’a kadar olanların katar ağırlığı ne kadarsa, 40 000 kg üstü olanların ise fazlalık hesaba katılmadan 40 000, kamyonlarda ise katar ağırlı 32 000 ‘e kadar olanlar katar ağırlığı kadar, 32 000 kg üstü olanlar çekicilerde olduğu gibi fazlası alınmadan 32 000 kg olarak hesaplanır. Yani 42 000 kg katar ağırlığı olan çekici 40 000, 36 000 kg katar ağırlığına sahip bir kamyonda 32 000 kg olarak hesaplanır. Bu miktarlardan az ise ağırlık o miktar alınarak hesaplanır.  

 

 

3 yorum 20534 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • Kadir arı Kadir arı Salı, 01 Aralık 2015

    Sayın yetkili 440 ton kapasiteyi tamam kasığında c2 belgesini 77 bin liraya alabilirmiyim bilgi verirseniz teşekkür ederim iyi günler

  • Mustafa Mustafa Salı, 01 Aralık 2015

    C 2 altı araca düşücekmi acaba

  • İsim İsim Salı, 01 Aralık 2015

    sayın yetkililerimiz ben bu nakliye işini yapmak istiyorum ve devletin bize kredi imkanı dahada kolaylaştırması gerekıyor çunku gercekten iş bulamıyoruz saygılarımla farmer tarans

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı