Tarım Mahsullerini Taşıyanlarla İlgili Bakanlık Yazısı

01 Aralık 2015
Yazar :  

Ulaştırma Bakanlığınca, bağlı bölgelere ve İçişleri Bakanlığına gönderilen yazıda Denetim İstasyonlarda yapılan kontrollerde karşılaşılan bazı uygulamalar hakkında yeni bir talimat verilmiştir. Karayolu Taşıma Yönetmeliği 2 maddenin 3 üncü fıkrasının (c) bendinde “Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar.” hükmü ile hususi kamyonet ile yapılan ticari olmayan taşımalar yetki belgesi kapsamı dışında tutulmaktadır. 

Yapılan kimi denetimlerde denetlenenler bu madde kapsamında olsada bazı tereddütler yaşanmaktaydı.  Bakanlık uygulama farklılığını ortadan kaldırmak için konuyla ilgili Kamyonetlerler Yapılan Taşımalar konulu 19.02.2013 tarihli yazı yazarak bu konudaki tereddüt ve uygulama farklılıklarını ortadan kaldırmıştır.

Özet olarak yazıda; “ilgili madde kapsamına giren şahıslar adına kayıtlı hususi olarak tescil edilmiş kapalı kasa araç sahiplerinin kendi bağ ve bahçelerinin üretimi olan tarım ürünleri ile kendilerine ait hususi eşylarının bu tür araçlarla taşımsının ticari bir taşıma olarak kabul edilmemesi” gerektiği ifade edilmiştir. Bu ifade kapsamında, şahısların kapalı kasa kamyonetleri ile kendi yükleri, bağ ve bahçesinden elde ettiği ürünlerin taşınması için yetki belgesi alma mecburiyeti bulunmamaktadır.  Bu sebepten ötürü ceza (idari para cezası) verilemez. Şayet böyle bir durum meydana gelirse derhal ilgili idareye müracaat edilmeli ve idari para cezasının iptali talep edilmiştir. 

Bakanlığın bölgelere ve İçişleri Bakanlığına gönderdiği bu yazıda “…şahıs adına kayıtlı hususi olarak tescil edilmiş ve kapalı kasa kamyonetler ile yapılan taşımalar…” ifadesi dikkat çekmektedir. Karayolu Taşıma Yönetmeliğin 2. Maddesi 3. Fıkrası c bendinde “…kamyonet cinsi taşıtlarla…” denilerek belge istenmeyenlerin kapsamin geniş tutulmuştur. Konuyu bu yönüyle ele alacak olursak; açık kasa olan ve kendi yükünü taşıyanların yazı kapsamında olmayacağından para cezası ile karşılaşabileceği düşünülebilir. Yani açık kasa  hususi kamyonet ile yapılan bağ, bahçe ürünlerinin taşıması, ticari taşıma olarak algılanabileceğinden ipari para cezası düzenlenebilecektir. 

 

1 yorum 2634 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • Hayri Akçin Hayri Akçin Salı, 01 Aralık 2015

    2012 model 13+1 minibüsüm var. Şehirler arası yetki belgesi yada taşıma kartı almam gerekiyor nasıl alabilirim.

    Raporla

Yorum Yazın

Top