Tarım Mahsullerini Taşıyanlarla İlgili Bakanlık Yazısı

01 Aralık 2015
Yazar :  

Ulaştırma Bakanlığınca, bağlı bölgelere ve İçişleri Bakanlığına gönderilen yazıda Denetim İstasyonlarda yapılan kontrollerde karşılaşılan bazı uygulamalar hakkında yeni bir talimat verilmiştir. Karayolu Taşıma Yönetmeliği 2 maddenin 3 üncü fıkrasının (c) bendinde “Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar.” hükmü ile hususi kamyonet ile yapılan ticari olmayan taşımalar yetki belgesi kapsamı dışında tutulmaktadır. 

Yapılan kimi denetimlerde denetlenenler bu madde kapsamında olsada bazı tereddütler yaşanmaktaydı.  Bakanlık uygulama farklılığını ortadan kaldırmak için konuyla ilgili Kamyonetlerler Yapılan Taşımalar konulu 19.02.2013 tarihli yazı yazarak bu konudaki tereddüt ve uygulama farklılıklarını ortadan kaldırmıştır.

Özet olarak yazıda; “ilgili madde kapsamına giren şahıslar adına kayıtlı hususi olarak tescil edilmiş kapalı kasa araç sahiplerinin kendi bağ ve bahçelerinin üretimi olan tarım ürünleri ile kendilerine ait hususi eşylarının bu tür araçlarla taşımsının ticari bir taşıma olarak kabul edilmemesi” gerektiği ifade edilmiştir. Bu ifade kapsamında, şahısların kapalı kasa kamyonetleri ile kendi yükleri, bağ ve bahçesinden elde ettiği ürünlerin taşınması için yetki belgesi alma mecburiyeti bulunmamaktadır.  Bu sebepten ötürü ceza (idari para cezası) verilemez. Şayet böyle bir durum meydana gelirse derhal ilgili idareye müracaat edilmeli ve idari para cezasının iptali talep edilmiştir. 

Bakanlığın bölgelere ve İçişleri Bakanlığına gönderdiği bu yazıda “…şahıs adına kayıtlı hususi olarak tescil edilmiş ve kapalı kasa kamyonetler ile yapılan taşımalar…” ifadesi dikkat çekmektedir. Karayolu Taşıma Yönetmeliğin 2. Maddesi 3. Fıkrası c bendinde “…kamyonet cinsi taşıtlarla…” denilerek belge istenmeyenlerin kapsamin geniş tutulmuştur. Konuyu bu yönüyle ele alacak olursak; açık kasa olan ve kendi yükünü taşıyanların yazı kapsamında olmayacağından para cezası ile karşılaşabileceği düşünülebilir. Yani açık kasa  hususi kamyonet ile yapılan bağ, bahçe ürünlerinin taşıması, ticari taşıma olarak algılanabileceğinden ipari para cezası düzenlenebilecektir. 

 

1 yorum 2763 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • Hayri Akçin Hayri Akçin Salı, 01 Aralık 2015

    2012 model 13+1 minibüsüm var. Şehirler arası yetki belgesi yada taşıma kartı almam gerekiyor nasıl alabilirim.

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı