B1 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

02 Aralık 2015
Yazar :  

Tarifeli olarak otobüsle uluslararası ve yurtiçi ticari yolcu taşımacılığı yapacak kişilere verilen bir yetki belgesi türüdür. Fiyatı 96.879 TL. ‘dir. B1 belgesine kaydedilecek araçların ticari olması zorunludur. Ticari olarak tescil edilmiş özmal otobüsler en az 150 koltuk kapasitesinin sağlanması, Odaya kayıtlı olunması ve en az 100.000 TL sermayenin olması gerekmektedir.  

B1 belgesinde, asgari kapasite şartını sağlayacak araçların 10 yaşından büyük olmaması şarttır. Kapasite şartı sağlandıktan sonra en fazla 20 yaşına kadar olan otobüs cinsi araçlar kaydedilebilir. 20 yaşından büyük araçlar B1 belgesine eklenemez.Yetki belgesinin alma şartlarından herhangi birisinin kaybedilmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde kaybedilen şartların sağlanması gerekmektedir. Araç yaşı, araç satışı, hurdaya ayrılması, icra ile satışı v.s nedeniyle asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 540 (beş yüz kırk) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Bu sürelerin aşıldığı durumda yetki belgesi iptal edilir. 

Belgeye eklenecek araçların koltuk sayısı en az 25 olmalıdır. Bu sayıya şoförde dahildir.  25 ten az koltuk sayısına sahip araçlar B1 yetki belgesine eklenemez. B1 belgesine sözleşmeli (kiralık) araç eklenebilir. Bakanlığın belirlemiş olduğu formatta araç kira sözleşmesi yapıldıktan sonra araç B1 yetki belgesine eklenebilir. Eklenen aracı yetki belgesi sahibi çalıştırdığından düzenlenecek fatura, bilet vs. yetki belgesi sahibi tarafından düzenlenmelidir. Araç sahibi kendi adına bilet düzenleyemez. Sözleşmeli olarak en fazla sahip olunan özmal araç sayısının yarısı kadar eklenebilir.  Yetki belgesine eklenen tüm araçlarda, yetki belgesi sahipleri unvan veya kısa unvanlarının taşıtların görülebilecek en az bir yerine yazdırmak zorundadır.

B1 yetki belgesi alanlardan faal bir internet sitesi kurulması istenmektedir. Yalnızca B1 ve D1 belgesi sahiplerinden istenen bir yükümlülüktür. Belge alındıktan sonraki 60 gün içerisinde kurulmuş olan web site adresi Bakanlığı bildirilmelidir. Sitede, geçerli hat, güzergah, ücret ve zaman tarifeleri, şube ve acente ile kendilerine ait iletişim ve benzeri bilgilere yer verilmelidir. Aksi durumlarda idari müeyyideler uygulanmaktadır.

B1 yetki belgesi sahiplerinin en az birer adet üst düzey yönetici ve orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam etmeleri gerekmektedir. Ody ve Üdy belgesi sahibi iki ayrı kişi veya Üdy belgesinin Ody belgesini de kapsadığından iki Üdy belgesi sahibi kişi Bakanlık otomasyon sisteminde kayıtlı bulunmalıdır. Belge sahipleri belge aldıktan sonra 6 ay Mesleki Yeterlilik Belgesi şartından muaftır. 6 aydan sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı istenmektedir. Olmaması durumunda 731 TL. idari para cezası düzenlenmektedir. Cezanın düzenlenmesini takip eden 30 uncu günde tekrar idari para cezası düzenlenebilmektedir.

B1 belgesi sahipleri belirlenmiş hatlarda çalışabilir. Hat sayısı sahip olunan özmal araçlarının toplam koltuk sayısına göre belirlenmiştir. Buna göre;

150-200 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 3 adet,

201-300 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 5 adet,

301-400 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 6 adet,

401-500 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 8 adet,

501-750 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 12 adet,

751-1000 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 15 adet,

1001-1250 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 18 adet,

1251-1500 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 20 adet,

1500 adetten fazla özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara; 20 adet hatta ilave olarak her 100 adet özmal koltuk için ilave 1 adet uluslararası veya yurtiçi taşıma hattı verilir.

Tüm tarifeli yolcu taşımalarında yolcu bileti düzenlenmesi zorunludur. Her yolcu için ayrı ayrı yolcu bileti düzenlenmesi, biletinde, yetki belgesi sahibi taşımacının adı/unvanı, yetki belgesi numarası, adresi, vergi numarası ile yolcunun adı, soyadı, kalkış ve varış yeri, koltuk numarası, hareket tarihi ve saati, taşıma ücreti, biletin seri ve müteselsil sıra numarası ve düzenleme tarihinin yer almalıdır.

 

4 yorum 6358 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • Hamza Hamza Çarşamba, 02 Aralık 2015

  D1 belgesini b1 belgesine çevirme fiyatı ne kadar

 • H. Aykut H. Aykut Çarşamba, 02 Aralık 2015

  Rıdvan bey, size yazılan ceza idari para cezasıdır. İdari para cezaları süresi içerisinde ödenmediğinde faiz işletilerek tahsil edilir. B1 yetki belgesi ile yurtdışı taşıma yapabilmeniz için taşıma yapacağınız ülkedeki bir firma ile karşılıklı olarak taşıma hattı anlaşması ve bu anlaşmanın her iki ülke makamlarınca onaylanması gerekecektir. Yurt dışına çıkarken de araç koltuk sayısı oranında yolcu istenmektedir. Güncel oran için Bakanlığa müracaat etmelisiniz.

 • rıdvan rıdvan Çarşamba, 02 Aralık 2015

  mesleki yeterlilik belgelerimiz olmadığında bize gelen para cezasını yatırdığımızda belgemiz iptal olurmu

 • rıdvan rıdvan Çarşamba, 02 Aralık 2015

  iyi günler hakan bey benim şirketimin d1 yetki belgesi var ben bu belgeyi b1 yetki belgesine çevirmek istiyorum gerekli evrakları okudum sadece bilmediğim bişeyler var yardımcı olursanız sevinirim örneğin yurtdşına belge alıcam yurtdışında bi acenta ayarlamam lazımmı. b1 belgesinde üd2 mesleki yeterlilik belgesi ile udy2 belgesi d1 belgesinde geçerli olduğu için bu belgede geçerlimi .yolcu zorunluğu varmı kapıdan geçtiğinde.

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı