K1* yetki belgesi ile ilgili yeni düzenleme.

03 Aralık 2015
Yazar :  

Ulaştırma Bakanlığınca alınan ve bağlı Bölgelere, Ticaret Odalarına gönderilen Bakanlık Makamı oluru ile K1* yetki belgeleri için yeni bir uygulama başlamış oldu. Buna göre artık K1* yetki belgelerine faaliyette bulunulan il dışında başka bir ilin plakasına sahip araç eklenemeyecektir. Mevcut belgede kayıtlı başka il plakasına sahip araçlar ise 31.12.2013 tarihine kadar faaliyette bulunulan il plakasına geçmelidir. Faaliyette bulunulan ilin plakasına sahip olmayan araçlar, 31.12.2013 tarihi sonrasında yetki belgesinden resen düşülecektir. 

Makam olurunda; yetki belgesi talebinde bulunanlara, Maliye Bakanlığı bilgisayar sistemindeki ticari ikametgâhları dikkate alınarak yetki belgesi düzenlenmesinin ve yetki belgesi eki taşıt belgesine, sadece yetki belgesinin ticari ikametgâhının bulunduğu ilin plakasına sahip taşıtların kaydedilmesinin gerektiği ifade edilmektedir.

Yetki belgesinde bir araç olan ve bu plaka sorunu ile resen düşülen yetki belgeleri iptal konumuna gelebilir. Her hangi bir değişiklik olmaz ve 31.12.2013 tarihinde resen düşülen ve araç kalmayan yetki belgelerine 90 gün içerisinde Yönetmelik ve talimatlarda belirtilen şekliyle en az bir araç eklenmelidir. 90 gün içerisinde araç eklenmeyen belgeler iptal edilecektir.

 K1* yetki belgesinde faaliyette bulunulan il dışında başka bir il plakasına sahip aracı olan mükelleflerin bir an önce plaka değişikliği yapması ve yapılan değişikliğin ilgili Ulaştırma Bölge Müdürlükleri veya Ticaret Odalarına bildirilmelidir.  Bunun için plaka değişikliği belirtir dilekçe ve muayenesi geçerli yeni ruhsat fotokopisi yeterlidir. Araç düşülüp ekleneceği için taşıt kartı ücreti çıkacaktır. (2013 yılı taşıt kartı ücreti 79 TL’ dir. Her yıl ücretler yeniden düzenlendiği için bu miktar artabilir. Genelde % 7-10 aracı artmaktadır.)

0 Yorum 4398 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi