Yolcu Biletleri Üzerinde Yapılması Gereken Kanuni İndirim

03 Aralık 2015
Yazar :  

Şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılan yolcu biletleri kanuni indirimi ile ilgili sık sık sorunlar yaşanmaktadır. Yolcuların sorunlarının en başında gelen indirim uygulaması kimlere ve ne kadar uygulanacaktır? Buna direten otobüs firmaları hakkında nereye müracaat edilmelidir. İdari bir yaptırımı var mıdır? 

6 yaşından küçük çocuklar ile en az % 40 engeli bulunan ve bunları belgeleyen kişilerin biletleri geçerli ücreti üzerinden  % 30 uygulanması zorunludur. İndirimli bilet için 6 yaşından küçük çocukların kimlikleri engelli kişilerin ise engelli kimlik/raporunun ibrazı halinde düzenlenebilmektedir.

Her ne kadar yasal zorunluluğu olsa da kimi otobüs firmaları bu indirimleri uygulamada zorluk çıkartmakta ve kimi yolcuları mağdur etmektedir. Mağdur olan kimi yolcular haklarını nasıl alacağını bilememektedir. Yolcular mağduriyetini otobüs terminallerinde terminal zabıtalarına giderek durumlarını anlatması ve bu durumun zabıt altına alınması gerekmektedir. Eğer devamlı seyahat ediyorsanız ve bu indirim uygulamasında sorun yaşıyorsanız şikâyetlerinizi bulunduğunuz ilin, il terminal zabıtalarına veya Türkiye genelinde bulunan 12 tane bölge müdürlüklerine ( İstanbul,  Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Trabzon, Sivas) bilet ve zabıt fotokopisi ile başvurabilirsiniz.

Karayolu taşıma yönetmeliğinin 57. maddesinin 10. ve 11. fıkraları aşağıdaki gibidir

(10)6 yaşın altında olan çocuklar yolcu bileti düzenlenmeksizin kucakta seyahat edebilirler. Bunlar için ayrı koltuk talep edilmesi halinde, bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli düzenlenir.

(11) (Değişik: RG 21/8/2009-27326) 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunlu olup, altı ile 12 yaş arası çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın en az % 40 oranında özürlü olduğunu belgeleyen kişiler için bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli düzenlenir. ”

2 yorum 13016 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • HakanAykut HakanAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

    Sn Sevcan, kullanılmayan hizmet varsa tabiki iade alabilirsiniz. Durumu anlatan dilekçeyle birlikte bilet fotokopisini ulaştırma bölge müdürlüğüne gönderin. Firmadan mutlaka savunma istenir. Haklı bulunursanız firma paranızı iade eder ve ulaştırma firmaya karşılığı varsa ceza verir.

  • sevcan sevcan Perşembe, 03 Aralık 2015

    Firmaların yaptığı yanlış biletletlerde nasıl hareket edeceğiz bilet iadelerini alabilmemiz münkünmü?

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı