L1 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

03 Aralık 2015
Yazar :  

Ticari amaçla yurtiçi lojistik işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen bir yetki belgesi türüdür. Yurtiçi lojistik işletmeciliği yapacak olan firmaların gerçek ve tüzel kişilere verilir. L1 yetki belgesini ücreti 193.772 TL ‘dir. Ayrıca her araç için 90 TL taşıt kartı ücreti tahsil edilmektedir.   

Genel olarak kargo işletmeciliği ile lojistik işletmeciliği karıştırılır ancak ikisi birbirinden farklı işletmecilik çeşididir. Lojistik; ürünlerin istenilen zamanda ve yerde uygun maliyetle bulunmasını sağlamaktadır kargo taşımacılığı ise herhangi bir yükün bir yerden başka bir yere ulaştırılması ile ilgili faaliyetler olarak tanımlanabilir. Lojistik işletmeciliği genel olarak büyük mal ve gruplarına kargo ise sadece teke indirgenebilir bir yükün bir yerden bir yere taşınılması denilebilir. 

L1 yetki belgesi alacak şahıs ve şirketlerin ticaret odasına kayıtlı olması ve 150.000 TL kayıtlı sermayeye sahip olması gerekmektedir. Merkeze ait en az 1.000 m2’lik kapalı ve/veya açık alana sahip ve yükleme, boşaltma, depolama, istifleme, paketleme, tasnif, etiketleme, satış veya pazarlama, sipariş planlaması, dağıtım, nakliye gibi hizmetlere elverişli yapı ve donanımda, trafiği engellemeyen ve eşya taşımaya mahsus taşıtların yanaşıp yükleme, boşaltma yapabileceği bağımsız bir taşınmazın ve varsa  her bir şube için yukarıda belirtilen nitelikleri haiz 200 m2’lik kapalı ve/veya açık alana sahip bir taşınmazın kullanım hakkına sahip olmaları şarttır. 

Yurtiçi lojistik işletmeciliği yapacak olanların en az 4 birim ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıta sahip olmalı ve özmal çekici cinsi taşıtlarının katar ağırlıkları ile özmal kamyon ve özmal kamyonet cinsi taşıtlarının azami yüklü ağırlıkları toplamının 145 tondan az olmaması gerekir. 

L1 yetki belgesine asgari kapasitenin dışında kaydedilecek taşıtlar için yaş şartı aranmaz. Bu yetki belgeleri için asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda özmal taşıtların ilk başvuru ve faaliyet süresince 20 yaşından büyük olmaması şarttır. Yani 145 ton şartı sonrası araçlarda yaş şartı aranmamaktadır. 

L1 yetki belgesine sözleşmeli/kiralık araç kaydedilebilmektedir. Ulaştırma Bakanlığınca belirlenmiş araç kiralama sözleşmesi formatına uygun hazırlanmış noter onaylı kiralama sözleşmesi ile sahip olunan özmal araç sayısının 20 katına kadar sözleşmeli araç eklenebilmektedir. 20 katını geçecek şekilde sözleşmeli araç kaydedilemez. 

Yetki belgesinin alma şartlarından herhangi birisinin kaybedilmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde kaybedilen şartların sağlanması gerekmektedir. Araç yaşı, araç satışı, hurdaya ayrılması, icra ile satışı v.s nedeniyle asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 540 (beş yüz kırk) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Bu sürelerin aşıldığı durumda yetki belgesi iptal edilir. 

Ayrıca L1 yetki belgesi sahiplerince, en az birer adet üst düzey yönetici (ÜDY) ve orta düzey yönetici (ODY) türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam edilmeleri gerekir. Yetki belgesi ilk alındı tarihten itibaren 6 ay bu şarttan muaftır. Bu süre sonunda mesleki yeterlilik belgesi yoksa idari para cezası düzenlenmektedir.

 

24 yorum 19853 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • ahmet ahmet Perşembe, 03 Aralık 2015

  Merhaba! aracim cekici k belgem yok dorse sahibi L vercek k almam gerekirmi teşekkürler

 • Muhammet turan Muhammet turan Perşembe, 03 Aralık 2015

  Yıldızlı k1 nasıl oluyor tır ile sehirler arası taşıma oluyormu

 • Zafer Zafer Perşembe, 03 Aralık 2015

  L 1 belgesi ile başka bir koop.in nakliye işini yapılabilir mi

 • oğuz oğuz Perşembe, 03 Aralık 2015

  Yalçın bey her türlü taşımacılık belgesi yoktur. ev eşyası taşımak için K 3, diğer yükleri taşımak için K1 belgesi almak zorundasınız.

 • Yalçın ERKAN Yalçın ERKAN Perşembe, 03 Aralık 2015

  Sayın yetkili yurt içi herturlu yük nakliyesi için hangi belge almalıyız araç10 teker ve şahıs

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Mehmet bey, L1 yetki belgesinin kapsamı sadece yurtiçidir. Dolayısıyla yurtdışına çıkış yapamazsınız.

 • mehmet mehmet Perşembe, 03 Aralık 2015

  hakan bey l1 belgesi kiraladığım zaman uluslar arası taşımacılık yapa bilir miyim.

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Mesut bey, ev eşyası taşımak için K3 yetki belgesi almanız gerekmektedir.

 • Mesut Mesut Perşembe, 03 Aralık 2015

  L1 ile ev eşyası taşıması yapmak mümkün müdür

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Cemal bey, yıldızlı K1 ile şehir dışına taşıma yapamazsınız. Yıldızlı K1 ile sadece il içinde faaliyet yürütebilirsiniz.

Yorum Yazın

Top