P1 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

03 Aralık 2015
Yazar :  

İki tekerli araçlarda dahil olmak üzere motorlu araçlarla (otomobil, motosiklet veya eşya taşımak için imal edilmiş araçlar) il içi dağıtım işletmeciliği yapacaklara gerçek ve tüzel kişilere verilir. Ücreti 19.372 TL yetki belgesi ücreti ve belgeye kaydedilecek her araç için 90 TL taşıt kartı ücretinden oluşmaktadır. 

Dağıtmak herhangi bir şeyi bir merkezden çeşitli yerlere göndermek işidir. Dağıtımı biraz daha geniş bir şekilde açıklanacak olursa, teslimatı yapılacak ürün, gazete, eşya, hediye gibi gönderilerin toplu halde adresden alınmasına, barkodlanmasına, poşetlenmesine ve adreslerine teslim edilmesine denir.

P1 yetki belgesi alabilmek için iki tekerlekli olanlar dahil ticari veya hususi olarak kayıtlı en az 5 adet 20 yaşından büyük olmayan özmal motorlu taşıta sahip olmak  gerekir. 5 adet araç kaydedilerek asgari kapasite şartı sağlandıktan sonra yetki belgesine eklenecek araçlarda yaş şartı aranmaz. Böylece 20 yaşından büyük araç eklenebilir. Belge almak isteyenlerden Oda kaydının olması, en az 12.000 TL kayıtlı sermayenin olması ve en az 5 adet dağıtım yapacak personelin bulunması ve belgelendirilmesi istenmektedir.

 Bu belgeye yanlızca özmal araç kaydedilebilir. Sözleşmeli araç kaydedilemez. Yetki belgesinde kayıtlı 4 veya daha fazla tekerli araçların görünen en az bir yerine unvan veya varsa kısa unvanlarını yazılması zorundadırlar. Kayıtlı motosikletlerde böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Yetki belgesinde bulunan araçların satılması, perte çıkması, çalınması veya yetki belgesi alma şartlarından herhangi birinin kaybedilmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde kaybedilen şart tekrar sağlanmalıdır. Aksi durumlarda yetki belgesi iptal edilecektir.

Belge sahiplerinin merkezinde veya merkezinin bulunduğu il sınırları içinde en az 100 m2’lik kapalı ve yükleme, boşaltma, aktarma, istifleme, tasnif, etiketleme ile depolama gibi hizmetlere elverişli yapı ve donanımda, trafiği engellemeyen ve eşya taşımaya mahsus taşıtların yanaşıp yükleme, boşaltma yapabileceği bağımsız bir taşınmazın ve varsa her bir şube için yukarıda belirtilen nitelikleri haiz en az 20 m2’lik kapalı alanın kullanım hakkına sahip olmaları istenmektedir.

P1 yetki belgesi sahipleri; teslim aldıkları eşyayı, teslim aldıkları günden itibaren en geç 2 gün içinde taşımak ve bu süre içinde teslimat şekline uygun olarak alıcısına ulaştırmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülüğe uymayan ve tespit edilenlere idari yaptırım uygulanmaktadır. Yine Yönetmelik yetki belgesi sahiplerini, eşyayı gönderilene teslim ederken gönderilenin kimlik bilgilerini almak ve kaydetmekle yükümlü tutmuştur.

0 Yorum 5719 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı