D3 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

03 Aralık 2015
Yazar :  

Yurtiçinde kendi işinde ve yalnızca kendi personelini taşımak üzere yolcu taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacaklara şahıs veya şirketlere verilen bir belge türüdür. Bu belge sadece kendi personelinin taşınması için verilir. Ticari bir amaçla kullanılmaz. Veya başka bir firma personelini taşıyamaz. Belge fiyatı 9.685 TL yetki belgesi ücreti ve 90 TL ilave edilecek her araç için taşıt kartı ücretinden oluşmaktadır. 

Mevzuat değişmiştir. Yeni mevzuat için tıklayınız.

D3 yetki belgesi için başvuranların, ticari veya hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet özmal otobüse sahip olmaları şarttır. Kaydedilecek araçlarda yaş şartı aranmadan ticari veya hususi otobüsler kaydedilir. Bu belgeye yanlızca özmal araç kaydedilebilir. Sözleşmeli/kiralık araç kaydedilemez. Kaydedilecek taşıtlara ait Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası ile Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortasının yapılmış olması ve poliçe asıllarının ibraz edilmesi gerekmektedir.   

D3 yetki belgesi talep edenlerden adli sicil belgesi istenmemektedir. Ayrıca, vergi mükellefi ve Oda’ ya (ticaret, esnaf, ziraat odaları) kayıtlı olma zorunluluğuda bulunmamaktadır.  

D3 yetki belgesi alan ve tek araç sahibi olan kendi adlarına tescil edilmiş taşıtı bizzat kendilerinin sürücü olarak kullanmaları halinde bu kişilerden SRC istenmemektedir. Eğer aracı kullanan kişi belge/araç sahibinden başka bir kişi ise SRC belgesine sahip olması gerekmektedir. SRC belgesinin olmadığı durumlarda ise idari para cezası düzenlenmektedir.

Adi ortaklara belge verilmemektedir.  Adi ortaklara belge verilmemesini belirtilen Yönetmelik öncesi D3 yetki belgesi almış olanların belgeleri belge geçerlilik tarihine kadar kullanılabilir. Ancak adi ortaklık adına yenilenmez. Bu şekilde belge almış olanlar; ya bir ortak adına belge devredilmeli veya şirketleşerek D3 belgesi şirket adına devredilmelidir.

Not: Büyükşehir belediyelerinde şehir içi taşımacılık yapacak olan tüm servis araçlarından ayrıca güzergah kullanım izin belgesi alınması istenmektedir. Ayrıntılar için ilgili büyükşehirin servis araçları yönetmeliğine bakılmalıdır. 

 

0 Yorum 16729 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı