Bu sayfayı yazdır

D3 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

03 Aralık 2015
Yazar :  

Yurtiçinde kendi işinde ve yalnızca kendi personelini taşımak üzere yolcu taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacaklara şahıs veya şirketlere verilen bir belge türüdür. Bu belge sadece kendi personelinin taşınması için verilir. Ticari bir amaçla kullanılmaz. Veya başka bir firma personelini taşıyamaz. Belge fiyatı 9.685 TL yetki belgesi ücreti ve 90 TL ilave edilecek her araç için taşıt kartı ücretinden oluşmaktadır. 

Mevzuat değişmiştir. Yeni mevzuat için tıklayınız.

D3 yetki belgesi için başvuranların, ticari veya hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet özmal otobüse sahip olmaları şarttır. Kaydedilecek araçlarda yaş şartı aranmadan ticari veya hususi otobüsler kaydedilir. Bu belgeye yanlızca özmal araç kaydedilebilir. Sözleşmeli/kiralık araç kaydedilemez. Kaydedilecek taşıtlara ait Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası ile Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortasının yapılmış olması ve poliçe asıllarının ibraz edilmesi gerekmektedir.   

D3 yetki belgesi talep edenlerden adli sicil belgesi istenmemektedir. Ayrıca, vergi mükellefi ve Oda’ ya (ticaret, esnaf, ziraat odaları) kayıtlı olma zorunluluğuda bulunmamaktadır.  

D3 yetki belgesi alan ve tek araç sahibi olan kendi adlarına tescil edilmiş taşıtı bizzat kendilerinin sürücü olarak kullanmaları halinde bu kişilerden SRC istenmemektedir. Eğer aracı kullanan kişi belge/araç sahibinden başka bir kişi ise SRC belgesine sahip olması gerekmektedir. SRC belgesinin olmadığı durumlarda ise idari para cezası düzenlenmektedir.

Adi ortaklara belge verilmemektedir.  Adi ortaklara belge verilmemesini belirtilen Yönetmelik öncesi D3 yetki belgesi almış olanların belgeleri belge geçerlilik tarihine kadar kullanılabilir. Ancak adi ortaklık adına yenilenmez. Bu şekilde belge almış olanlar; ya bir ortak adına belge devredilmeli veya şirketleşerek D3 belgesi şirket adına devredilmelidir.

Not: Büyükşehir belediyelerinde şehir içi taşımacılık yapacak olan tüm servis araçlarından ayrıca güzergah kullanım izin belgesi alınması istenmektedir. Ayrıntılar için ilgili büyükşehirin servis araçları yönetmeliğine bakılmalıdır. 

 

0 Yorum 16088 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yazıları  Hakan Aykut