F1 - F1* yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

03 Aralık 2015
Yazar :  

Yurtiçi yolcu taşıma alanında acentelik yapacak olan şahıs veya şirketlere verilir. Acentecilik  bir kuruluşun yaptığı işi kazanç karşılığı onun adına yürütülmesi  işine denir.  Yapacağı iş kendi adına olmayacak sadece anlaştığı şirket adına şirketin yolcularını taşıtacaktır. F1 yetki belgesi fiyatı 7.746 TL,  F1* (F1 yıldızlı) yetki belgesi fiyatı ise 1.936 TL yetki belgesi ücretinden oluşmaktadır. Bu belgeye, yolcu ve yolcu taşıyanlara aracılık ettiğinden, araç eklenememektedir.  

F1 yetki belgesi için başvuranların, Oda ve vergi kaydının olması, faaliyet gösterilen yer ilçe ise 2.000 Türk Lirası, il ise 6.000 Türk Lirası sermaye ile acentelik hizmetine elverişli müstakil bir büroya veya faaliyette bulunduğu yerleşim biriminde kalkış yerindeki terminaller birleştirilmiş ise bu terminallerdeki bürolardan birinde yeterli bir alanın kullanım hakkına sahip olmaları şarttır. F1 yetki belgesi sahipleri sadece D1, D2, D4 yetki belgesi sahipleriyle acentelik sözleşmesi yapabilir.  F1 yetki belgesi sahiplerinin,  açacakları her şube için sermaye veya işletme sermayesi miktarı aynı miktarda katlanarak artar.

Köy, kasaba ve beldelerde faaliyette bulunmak üzere F1 yetki belgesi almak isteyenlerden sermaye veya işletme sermayesi şartı aranmaz ve yetki belgesi ücretinde % 75 indirim uygulanır. Bu kişiler için F1* yetki belgesi düzenlenir.

Köy, kasaba ve beldelerde faaliyette bulunmak üzere, sermaye veya işletme sermayesi şartı aranmadan % 75 indirimli ücretle F1 yetki belgesi alanlar, il ve ilçelerde şube açmak isterlerse F1 yetki belgesi için bu Yönetmelikte öngörülen şartları sağlar ve geçerli tam ücret üzerinden % 75 fark öderler.

F1 yetki belgesi sahipleri,  en fazla 10 adet taşımacıyla sözleşme yapabilirler. Ancak, D4 yetki belgesi sahipleri ile Maliye Bakanlığınca onaylı elektronik ortamda bilet düzenleme ve acentelerine düzenlettirme imkanına sahip olan taşımacı yetki belgesi sahipleri bu sayıya dahil edilmez.

 

2 yorum 9857 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

    İrfan bey, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 13. maddesinin 5/a bendine göz atabilirsiniz. Bu maddede "F1 yetki belgesi sahipleri sadece D1, D2, D4 yetki belgesi sahipleriyle acentelik sözleşmesi yapabilir." denilmektedir. Kurumdan talebinizle ilgili yazı isteyin. Veya dilekçe yazdığınızda Kty nin 13. maddesinin 5/a bendine göre D4 yetki belgesi sahibi ile yapmış olduğum acente sözleşmem ektedir... diye dilekçeyle müracaat ediniz. Kurum buna cevap vermek durumundadır.

  • İrfan Yıldız İrfan Yıldız Perşembe, 03 Aralık 2015

    Merhaba, Hakan bey, Bilecik merkezde özbilecikseyahat mot.taş. koop. F1 belgemiz ve D1, D2 belgelerimiz var, Bursa inegöl ve yenişehir ilçelerinden acentelik sözleşmesi yapmak istiyoruz. çalışacağımız firmalarda kooperatif olup F1 belgeleri yok. D4 belgeleri var bunlarla noterden sözlemşme yaptık. Bursa ulaştırma IV bölge müdürlüğü D4 olmaz F1 ile olan firma ile sözleşme yapmanız denilmiştir.. Fakat sizin yazınızda F1 ile D1, D2, D4 ile sözleşme yapılır denilmektedir. yardımlarınızı beliyorum hangisi doğru veya bişz nerde yan ılıyoruz.

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı