F1 - F1* yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

03 Aralık 2015
Yazar :  

Yurtiçi yolcu taşıma alanında acentelik yapacak olan şahıs veya şirketlere verilir. Acentecilik  bir kuruluşun yaptığı işi kazanç karşılığı onun adına yürütülmesi  işine denir.  Yapacağı iş kendi adına olmayacak sadece anlaştığı şirket adına şirketin yolcularını taşıtacaktır. F1 yetki belgesi fiyatı 7.746 TL,  F1* (F1 yıldızlı) yetki belgesi fiyatı ise 1.936 TL yetki belgesi ücretinden oluşmaktadır. Bu belgeye, yolcu ve yolcu taşıyanlara aracılık ettiğinden, araç eklenememektedir.  

F1 yetki belgesi için başvuranların, Oda ve vergi kaydının olması, faaliyet gösterilen yer ilçe ise 2.000 Türk Lirası, il ise 6.000 Türk Lirası sermaye ile acentelik hizmetine elverişli müstakil bir büroya veya faaliyette bulunduğu yerleşim biriminde kalkış yerindeki terminaller birleştirilmiş ise bu terminallerdeki bürolardan birinde yeterli bir alanın kullanım hakkına sahip olmaları şarttır. F1 yetki belgesi sahipleri sadece D1, D2, D4 yetki belgesi sahipleriyle acentelik sözleşmesi yapabilir.  F1 yetki belgesi sahiplerinin,  açacakları her şube için sermaye veya işletme sermayesi miktarı aynı miktarda katlanarak artar.

Köy, kasaba ve beldelerde faaliyette bulunmak üzere F1 yetki belgesi almak isteyenlerden sermaye veya işletme sermayesi şartı aranmaz ve yetki belgesi ücretinde % 75 indirim uygulanır. Bu kişiler için F1* yetki belgesi düzenlenir.

Köy, kasaba ve beldelerde faaliyette bulunmak üzere, sermaye veya işletme sermayesi şartı aranmadan % 75 indirimli ücretle F1 yetki belgesi alanlar, il ve ilçelerde şube açmak isterlerse F1 yetki belgesi için bu Yönetmelikte öngörülen şartları sağlar ve geçerli tam ücret üzerinden % 75 fark öderler.

F1 yetki belgesi sahipleri,  en fazla 10 adet taşımacıyla sözleşme yapabilirler. Ancak, D4 yetki belgesi sahipleri ile Maliye Bakanlığınca onaylı elektronik ortamda bilet düzenleme ve acentelerine düzenlettirme imkanına sahip olan taşımacı yetki belgesi sahipleri bu sayıya dahil edilmez.

 

0 Yorum 3882 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top