Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde değişiklik

03 Aralık 2015
Yazar :  

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak 23.05.2013 tarih ve 28655 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yönetmelikte kökten bir değişiklik olmasa da önemli denilebilecek değişiklikler yapılmıştır. 

K1 yetki belgesi almak isteyen şahıslardan istenen 35 ton asgari kapasite şartı 30 ton olarak belirlenmiştir. Araçların azami yüklü ağırlığı dikkate alındığından bir birim araç ile 30 ton asgari kapasite şartı sağlanabilecektir. 

Yenileme işlemleri, tüm belgeler için 270 gün içerisinde müracaat edilmesi halinde yetki belgesi ücretinin %5 i ödenerek edilerek gerçekleşir. 271-540 günleri arasında belge ücretinin %25 ini ödeyerek yenileme işlemi gerçekleşir. 

Yetki belgesi devri durumlarında belgede varsa muafiyetler yeni belgede geçerli olmaz. Şirketleşmelerde 90 gün, yakınlarından yapılan devir için ise 1 yıl içerisinde şartların sağlanması istenmekteydi. Artık şartları sağlamadan belge devri yapılamayacaktır. Ölüm nedeniyle yapılacak belge intikallerinde ise ölüm tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde şartlar sağlanacaktır. Miras kalan araç durumuyla ilgili Bakanlıkça genelge ile belirlenecektir. Birden fazla mirasçı kalması halinde yaşanılan birden fazla araç sahibi olması sorunların giderileceği düşünülmektedir. 

Asgari kapasite şartını kaybedecek şekilde araçların hurdaya ayrılması, yanması, kazaya uğraması, gibi mücbir bir sebeple iş göremez hale gelmesi veya aracın satılması durumunda 60 gün içinde bildirimde bulunma zorunluluğu vardır. Bu şekilde kapasite kaybı yaşayanlar kapasite şartını 540 gün içerisinde sağlamak zorundadır. 

Yönetmelikle gelen en önemli değişiklik ise Geçici 10. madde olmuştur. Bu madde kapsamında, sadece K türü yetki belgesi sahipleri, yenileme süresi geçen veya herhangi bir sebeple iptal edilenlerin 30.04.2014 tarihine kadar müracaat etmesi ve Yönetmelikte belirtilen şartları sağlaması halinde %25 indirimli olarak belge alabileceklerdir. Bu maddeden, maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle, yetki belgesi yenileme süresini geçirerek yetki belgesi yenileme hakkını kaybetmiş veya yetki belgesi iptal edilmiş olan k türü belge sahipleri faydalanabilecektir.

0 Yorum 2564 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı