F2 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

03 Aralık 2015
Yazar :  

Uluslararası ve yurtiçi yolcu taşımacılığı alanında acentecilik yapacak olan şahıs veya şirketlere verilir. Acentecilik bir kuruluşun yaptığı işi kazanç karşılığı onun adına yürüten işe denir.  11.619 TL yetki belgesi ücreti bulunmaktadır. F2 yetki belgesine araç kaydedilemez. 

F2 yetki belgesi için başvuranların, 6.000 Türk Lirası sermaye ile acentelik hizmetine elverişli müstakil bir büroya veya faaliyette bulunduğu yerleşim biriminde kalkış yerindeki terminaller birleştirilmiş ise bu terminallerdeki bürolardan birinde yeterli bir alanın kullanım hakkına sahip olmaları şarttır.  F2 yetki belgesi sahipleri sadece B1, B2, D1, D2, D4 yetki belgesi sahipleriyle acentelik sözleşmesi yapabilir. F2 yetki belgesi sahiplerinin,  açacakları her şube için sermaye veya işletme sermayesi miktarı aynı miktarda katlanarak artar.

F2 yetki belgesi sahipleri,  en fazla 10 adet taşımacıyla sözleşme yapabilirler. Ancak, D4 yetki belgesi sahipleri ile Maliye Bakanlığınca onaylı elektronik ortamda bilet düzenleme ve acentelerine düzenlettirme imkanına sahip olan taşımacı yetki belgesi sahipleri bu sayıya dahil edilmez.

 

0 Yorum 3014 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top