F2 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

03 Aralık 2015
Yazar :  

Uluslararası ve yurtiçi yolcu taşımacılığı alanında acentecilik yapacak olan şahıs veya şirketlere verilir. Acentecilik bir kuruluşun yaptığı işi kazanç karşılığı onun adına yürüten işe denir.  11.619 TL yetki belgesi ücreti bulunmaktadır. F2 yetki belgesine araç kaydedilemez. 

F2 yetki belgesi için başvuranların, 6.000 Türk Lirası sermaye ile acentelik hizmetine elverişli müstakil bir büroya veya faaliyette bulunduğu yerleşim biriminde kalkış yerindeki terminaller birleştirilmiş ise bu terminallerdeki bürolardan birinde yeterli bir alanın kullanım hakkına sahip olmaları şarttır.  F2 yetki belgesi sahipleri sadece B1, B2, D1, D2, D4 yetki belgesi sahipleriyle acentelik sözleşmesi yapabilir. F2 yetki belgesi sahiplerinin,  açacakları her şube için sermaye veya işletme sermayesi miktarı aynı miktarda katlanarak artar.

F2 yetki belgesi sahipleri,  en fazla 10 adet taşımacıyla sözleşme yapabilirler. Ancak, D4 yetki belgesi sahipleri ile Maliye Bakanlığınca onaylı elektronik ortamda bilet düzenleme ve acentelerine düzenlettirme imkanına sahip olan taşımacı yetki belgesi sahipleri bu sayıya dahil edilmez.

 

1 yorum 3438 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • ali akiş ali akiş Perşembe, 03 Aralık 2015

    F1 yetki belgemiz varken F2 yetki belgesi de almaya kara verdik ancak aynı yazahanede bilet keseceğimiz için F2 belgesine sadece yurt dışı firmaları işlemek şartı ile ulaştırma bakanlığından belge talebinde bulunduk bunun için sermaye artışı 6000 tl den 12000 tl ye çıkarmak şartmıdır.

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi