İptal edilen K belgesi sahipleri indirimli belge alabileceklerdir.

03 Aralık 2015
Yazar :  

Yalnızca K türü belgelerde geçerli olmak üzere, süresi içerisinde geçersiz hale gelen veya yetki belgesi herhangi bir nedenle iptal edilen K türü (K1, K1*, K2, K2*, K3) yetki belgesi sahipleri müracaat etmesi ve Yönetmelikte belirtilen şartları sağlaması halinde yetki belgesi ücretinin %25 ini ödeyerek belge alabileceklerdir. K belgeleri dışında başka tür yetki belgeleri bu haktan faydalanamayacaktır. 

Muafiyetli K1 belgesi almış olan şahıslar,  yaş ve tonaj şartı istenmeden bir adet araca sahip olması halinde belgesi yenilenmekte ve faaliyetine devam etmektedir. Yani yaşı 20 den büyük olsa bile bir adet kamyonet ile K1 belgesi ile faaliyette bulunabilir. Muafiyet kapsamı dışında K1 belgesi alan şahıslardan 20 yaşından büyük olmayan araçla 30 ton kapasite şartı istenmektedir. Yenileme süresi geçerek belgesi geçersiz olan veya belgesi herhangi bir nedenden ötürü iptal edilen muafiyet kapsamında K1 belgesi almış şahısların sahip olduğu muafiyetler yeniden almak istediği belgede geçerli olmaz. Yönetmelikte belirtilen 20 yaşından büyük olmayan araçla 30 ton kapasite şartını sağlama mecburiyetindedir. Belgesi iptal edilen şirket sahipleri de en az 3 birim araç ile 110 ton taşıma kapasitesine sahip olmalıdırlar. Aksi takdirde yetki belgesi düzenlenmeyecektir.

İptal edilen veya geçersiz hale gelen belge sahipleri yeniden yetki belgesi almak isterlerse 30.04.2014 tarihine kadar, şartları da sağlayarak, müracaat etmeleri gerekmektedir. 

Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik için               

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/05/20130523-7.htm

14 yorum 9156 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Adnan bey, durumunuzu tam açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırız. İyi günler.

 • adnan fidan adnan fidan Perşembe, 03 Aralık 2015

  benim k belgem. olmus dedıler boyle sacmalık nasıl olabılır bana acıklama yapın lutfen

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Süleyman bey, terör örgütü üyeliğinden ceza aldıysanız "sicilinizden silinene kadar" hiç bir şekilde adınıza K1 yetki belgesi verilemez.

 • Süleyman kuzucu Süleyman kuzucu Perşembe, 03 Aralık 2015

  Bana 2004 yılında elkaide davalarından dosya açıldı 2008yilinda ceza aldım 2010 yılında cezaevine girdim 2015 yılında çıktım buzaman zafında arabam satıldığı için k belgem iptal oldu şimdi tir aldım vergi mükellefi oldum babamın belgesini aktarmak için odaya müracaat ettim fakat terör örgütü suçundan cezaaldigim için aktarmayı gerçekleştireceğimiz ne yapmam gerekiyor.

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Kenan bey, mevzuat dayanağı olmadan kimse belgenizi iptal edemez. Tonaj, vergi mükellefiyeti, oda kaydı gibi şartlardan birisini sağlamamışsınızdır. Yeni taslakta iptal edilenlere yeni bir düzenleme getiriyor. "Eğer böyle çıkarsa" indirimli K belgesi alabilirsiniz.

 • kenan kenan Perşembe, 03 Aralık 2015

  benim belgem iptal oldu yeniden aldım 2015den herşeyim tamamdı belgemi iptal ettiler

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Osman bey, bu makaleye konu değişiklik geçersiz durumda. Yeni değişiklik yani Geçici 11. madde ile yeniden iptal edilen K türü belge sahiplerine hak verildi. Bu maddede "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla yetki belgesi için verilmiş uyarmaların sayısı 50 adet ve üzerinde olduğu veya asgari kapasite şartını kaybettiği veya faal vergi mükellefi olmadığı için yetki belgeleri iptal edilmiş olan...." denilerek bakanlıkça belirtilen sebeplerden yani vergi mükellefiyeti, asgari kapasite ve uyarma nedeniyle iptal edilen belgeleri kapsama alınmış. Sizin belgeniz bölge müdürlüğü tarafından burda ki sebeplerle iptal edilmiş bir belge ise yeniden alırsınız. Yok eğer iptal edilmemiş ve yenileme süresi geçerek geçersiz hale gelmişse bu haktan faydalanamazsınız. Belgeniz bölge müdürlüğünce iptal edilmişse dilekçeyle geçici 11 kapsamında yeniden belge almak istediğinizi belirtin. Dilekçenizi evrak kayıttan geçirerek kayıt tarih ve numarasını not alın. Bundan sonra eğer faydalanacak konumdaysanız kesinlikle bu haktan faydalanırsınız.

 • osman taktik osman taktik Perşembe, 03 Aralık 2015

  sizin bu dediğiniz vergii mükellefiyeti kapanmasından diye bişeyi görmüyorlar adamlar yenileme süresi geçti diyor ve konuyu kapatmaya çalışyor bölge müdürlüğü nasıl ve nereler net bilgi verebilir bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Ömer bey, tonaj şartını sağlayamadığınızdan ötürü kurum tarafından belgeniz iptal edilmişse indirimli olarak tekrar belge alabilirsiniz. Tonaj ve istenilen diğer şartları sağlayarak gerekli evraklarla bağlı olduğunuz müdürlüğe müracaat etmelisiniz.

 • Ömer Ömer Perşembe, 03 Aralık 2015

  K1 iptal olmus nasil yenileyeceyiz

Yorum Yazın

Top