İptal edilen K belgesi sahipleri indirimli belge alabileceklerdir.

03 Aralık 2015
Yazar :  

Yalnızca K türü belgelerde geçerli olmak üzere, süresi içerisinde geçersiz hale gelen veya yetki belgesi herhangi bir nedenle iptal edilen K türü (K1, K1*, K2, K2*, K3) yetki belgesi sahipleri müracaat etmesi ve Yönetmelikte belirtilen şartları sağlaması halinde yetki belgesi ücretinin %25 ini ödeyerek belge alabileceklerdir. K belgeleri dışında başka tür yetki belgeleri bu haktan faydalanamayacaktır. 

Muafiyetli K1 belgesi almış olan şahıslar,  yaş ve tonaj şartı istenmeden bir adet araca sahip olması halinde belgesi yenilenmekte ve faaliyetine devam etmektedir. Yani yaşı 20 den büyük olsa bile bir adet kamyonet ile K1 belgesi ile faaliyette bulunabilir. Muafiyet kapsamı dışında K1 belgesi alan şahıslardan 20 yaşından büyük olmayan araçla 30 ton kapasite şartı istenmektedir. Yenileme süresi geçerek belgesi geçersiz olan veya belgesi herhangi bir nedenden ötürü iptal edilen muafiyet kapsamında K1 belgesi almış şahısların sahip olduğu muafiyetler yeniden almak istediği belgede geçerli olmaz. Yönetmelikte belirtilen 20 yaşından büyük olmayan araçla 30 ton kapasite şartını sağlama mecburiyetindedir. Belgesi iptal edilen şirket sahipleri de en az 3 birim araç ile 110 ton taşıma kapasitesine sahip olmalıdırlar. Aksi takdirde yetki belgesi düzenlenmeyecektir.

İptal edilen veya geçersiz hale gelen belge sahipleri yeniden yetki belgesi almak isterlerse 30.04.2014 tarihine kadar, şartları da sağlayarak, müracaat etmeleri gerekmektedir. 

Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik için               

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/05/20130523-7.htm

2 yorum 5962 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

    Necmettin bey, 2016 yılı değişikliği ile yeni bir uygulama geldi. Bu makale daha önceki değişikliği anlatıyor. Şuan, yetki belgesi vergi kaydı, kapasite nedenlerinden dolayı iptal edilmiş olanlara bir hak verilmiş durumda. Belgeniz Bölge müdürlüğünce kapasite nedeniyle iptal edilmişse eğer, 20 yaşından küçük araçla 30 tonu sağlayarak belge ücretinin %25 ini ödemek koşuluyla yeniden K1 belgenizi alabilirsiniz.

  • Nejmettin Nejmettin Perşembe, 03 Aralık 2015

    Benşm k1 belgem iptal olmuştu şimdi müracatt etsem geri alabilirmiyim

Yorum Yazın

Top