R1 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

03 Aralık 2015
Yazar :  

Ticari olarak eşya taşımacılığı alanında yurtiçi  taşıma işleri organizatörlüğü yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen bir yetki belgesi türüdür. Bu yetki belgesi organiztörlere verileceğinden araç eklenememektedir. Belge fiyatı 290.660  TL yetki belgesi ücretidir. 

Organizatör; kendi adı ile taşıma yapan kişilere taşıma yaptıranlara denmektedir. Taşıma Yönetmeliğinde belirtildiği üzere, mevzuatın taşımacı kabul ettiği, Yönetmeliğe göre eşya taşımacılığı alanında yetki belgesi almış gerçek ve tüzel kişilerin imkan, kabiliyet ve kapasiteleri ile gerektiğinde diğer taşıma türlerinden de yararlanarak veya bunları kullanarak kombine taşımacılık dahil kendi nam ve hesabına eşya taşıması yaptırarak taşıma faturası düzenleyen gerçek ve tüzel kişilere organizatör denmektedir. R1 yetki belgesi sahipleri taşıma faturalarını kendi adlarına düzenlenmelidir. 

R1 yetki belgesi için başvuranların Oda ve vergi kaydı, en az 150.000 Türk Lirası sermaye ile bu işe elverişli bağımsız bir büronun kullanım hakkına sahip olmaları şarttır. R1 yetki belgesi sahipleri; eşya taşımalarında teslim alma noktası ile teslim etme noktası arasında makul bir taşıma ve teslimat süresi taahhüdünde bulunmak ve taahhüt ettikleri süre içinde eşyayı yerine ve alıcısına ulaştırmakla yükümlüdürler.

R1 yetki belgesi sahipleri; C1 ve K2 yetki belgesi sahipleriyle anlaşma veya sözleşme yapamazlar. Çünkü; C1 ve K2 yetki belgeleri kendi işleri ile iştigal yük ve eşyaları taşıdığından bunlarla sözleşme yapılamaz. 

R1 yetki belgesi almak için başvuranların; varsa faaliyetleri sırasında kullanacakları kısa unvanları ile varsa taşıtları üzerine yazdıracakları kendilerini tanıtan logo, amblem ve benzeri işareti Bakanlığa bildirmeleri şarttır. R1 yetki belgesi sahipleri; eşya taşımalarında teslim alma noktası ile teslim etme noktası arasında makul bir taşıma ve teslimat süresi taahhüdünde bulunmak ve taahhüt ettikleri süre içinde eşyayı yerine ve alıcısına ulaştırmakla yükümlüdürler. 

R1 yetki belgesi sahiplerince, en az birer adet üst düzey yönetici (ÜDY) ve orta düzey yönetici (ODY) türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam edilmeleri gerekir. Yetki belgesi sahipleri belgenin ilk alındığı tarihten itibaren 6 ay bu şarttan muaftır. Bu süre sonunda mesleki yeterlilik belgesi yoksa idari para cezası düzenlenmektedir.

7 yorum 8401 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • Erdem Maltayalı Erdem Maltayalı Perşembe, 03 Aralık 2015

  R1 belgesi ile l 1 belgeli bir işletmede iş yaptırarak müşterime depolama faturası kesebilirmiyim

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Erkan bey, R1 belgesi organizasyon için alınan bir belgedir. Bu belgeye sözleşmeli veya özmal araç eklenemez. Araçların R1 belgesi sahibi ile çalışması için Bakanlıkça herhangi bir noter sözleşmesi istenmemektedir.

 • Erkan KAPLAN Erkan KAPLAN Perşembe, 03 Aralık 2015

  R1 Belgesi olan organizatör kendisine ait olmayan araçla taşıma yapmak istediğinde noter onaylı sözleşme yapması gerekir mi? Yoksa sözleşme olmadan istediği araçla taşıma yaptırabiliyor mu?

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Memduh bey, yeni yetki belgenizi zayiiden almak isterseniz belge ücretinin %15 i tahsil edilir. Eğer başka bir kurum istemişse yetki belgenizin onaylı bir örneğini bölge müdürlüğünden dilekçeyle isteyebilirsiniz. Örnektir kaşesiyle ücretsiz bir şekilde size belge verilir.

 • Memduh caparoglu Memduh caparoglu Perşembe, 03 Aralık 2015

  Merhaba
  Almış olduğumuz yetkili belgesi zayii olduğunda yenisini çıkarmamız için ne yapmamız gerekiyor bir bedel ödememiz gerekiyormu

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Tekin bey, R1 belgesi kiralanmaz. R1 organizatörlük belgesidir. Bu belge sahibi taşımaya konu işlerle (taşıma, depolama, lojistik v.s) iştigal edenlerle anlaşarak iş yapar. Belgesini bir başkasına veremez. Kesilecek faturada R1 belgesi sahibinin adı olmak zorundadır.

 • Tekin çiftçi Tekin çiftçi Perşembe, 03 Aralık 2015

  R1 belgesi kiralanirmi kiralanirşa fiyatı nekadardir

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi