R1 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

03 Aralık 2015
Yazar :  

Ticari olarak eşya taşımacılığı alanında yurtiçi  taşıma işleri organizatörlüğü yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen bir yetki belgesi türüdür. Bu yetki belgesi organiztörlere verileceğinden araç eklenememektedir. Belge fiyatı 290.660  TL yetki belgesi ücretidir. 

Organizatör; kendi adı ile taşıma yapan kişilere taşıma yaptıranlara denmektedir. Taşıma Yönetmeliğinde belirtildiği üzere, mevzuatın taşımacı kabul ettiği, Yönetmeliğe göre eşya taşımacılığı alanında yetki belgesi almış gerçek ve tüzel kişilerin imkan, kabiliyet ve kapasiteleri ile gerektiğinde diğer taşıma türlerinden de yararlanarak veya bunları kullanarak kombine taşımacılık dahil kendi nam ve hesabına eşya taşıması yaptırarak taşıma faturası düzenleyen gerçek ve tüzel kişilere organizatör denmektedir. R1 yetki belgesi sahipleri taşıma faturalarını kendi adlarına düzenlenmelidir. 

R1 yetki belgesi için başvuranların Oda ve vergi kaydı, en az 150.000 Türk Lirası sermaye ile bu işe elverişli bağımsız bir büronun kullanım hakkına sahip olmaları şarttır. R1 yetki belgesi sahipleri; eşya taşımalarında teslim alma noktası ile teslim etme noktası arasında makul bir taşıma ve teslimat süresi taahhüdünde bulunmak ve taahhüt ettikleri süre içinde eşyayı yerine ve alıcısına ulaştırmakla yükümlüdürler.

R1 yetki belgesi sahipleri; C1 ve K2 yetki belgesi sahipleriyle anlaşma veya sözleşme yapamazlar. Çünkü; C1 ve K2 yetki belgeleri kendi işleri ile iştigal yük ve eşyaları taşıdığından bunlarla sözleşme yapılamaz. 

R1 yetki belgesi almak için başvuranların; varsa faaliyetleri sırasında kullanacakları kısa unvanları ile varsa taşıtları üzerine yazdıracakları kendilerini tanıtan logo, amblem ve benzeri işareti Bakanlığa bildirmeleri şarttır. R1 yetki belgesi sahipleri; eşya taşımalarında teslim alma noktası ile teslim etme noktası arasında makul bir taşıma ve teslimat süresi taahhüdünde bulunmak ve taahhüt ettikleri süre içinde eşyayı yerine ve alıcısına ulaştırmakla yükümlüdürler. 

R1 yetki belgesi sahiplerince, en az birer adet üst düzey yönetici (ÜDY) ve orta düzey yönetici (ODY) türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişi veya kişileri istihdam edilmeleri gerekir. Yetki belgesi sahipleri belgenin ilk alındığı tarihten itibaren 6 ay bu şarttan muaftır. Bu süre sonunda mesleki yeterlilik belgesi yoksa idari para cezası düzenlenmektedir.

7 yorum 9824 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • Erdem Maltayalı Erdem Maltayalı Perşembe, 03 Aralık 2015

  R1 belgesi ile l 1 belgeli bir işletmede iş yaptırarak müşterime depolama faturası kesebilirmiyim

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Erkan bey, R1 belgesi organizasyon için alınan bir belgedir. Bu belgeye sözleşmeli veya özmal araç eklenemez. Araçların R1 belgesi sahibi ile çalışması için Bakanlıkça herhangi bir noter sözleşmesi istenmemektedir.

 • Erkan KAPLAN Erkan KAPLAN Perşembe, 03 Aralık 2015

  R1 Belgesi olan organizatör kendisine ait olmayan araçla taşıma yapmak istediğinde noter onaylı sözleşme yapması gerekir mi? Yoksa sözleşme olmadan istediği araçla taşıma yaptırabiliyor mu?

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Memduh bey, yeni yetki belgenizi zayiiden almak isterseniz belge ücretinin %15 i tahsil edilir. Eğer başka bir kurum istemişse yetki belgenizin onaylı bir örneğini bölge müdürlüğünden dilekçeyle isteyebilirsiniz. Örnektir kaşesiyle ücretsiz bir şekilde size belge verilir.

 • Memduh caparoglu Memduh caparoglu Perşembe, 03 Aralık 2015

  Merhaba
  Almış olduğumuz yetkili belgesi zayii olduğunda yenisini çıkarmamız için ne yapmamız gerekiyor bir bedel ödememiz gerekiyormu

 • HAykut HAykut Perşembe, 03 Aralık 2015

  Tekin bey, R1 belgesi kiralanmaz. R1 organizatörlük belgesidir. Bu belge sahibi taşımaya konu işlerle (taşıma, depolama, lojistik v.s) iştigal edenlerle anlaşarak iş yapar. Belgesini bir başkasına veremez. Kesilecek faturada R1 belgesi sahibinin adı olmak zorundadır.

 • Tekin çiftçi Tekin çiftçi Perşembe, 03 Aralık 2015

  R1 belgesi kiralanirmi kiralanirşa fiyatı nekadardir

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı