C3 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

05 Aralık 2015
Yazar :  

Ticari olarak uluslararası ve yurtiçi ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacak olan gerçek ve tüzel kişilere verilen yetki belgesi türüdür. Ücreti 19.372 TL yetki belgesi ve eklenecek her araç için 90 TL taşıt kartı ücretinden oluşmaktadır. 

C3 yetki belgesi almak isteyenlerin Oda ve vergi kaydının olması ve en az 25.000 TL işletme sermayesine sahip olması gerekmektedir. C3 yetki belgesi alabilmek için en az 3 adet özmal birim taşıt ile 75 ton taşıma kapasitesine sahip olmak şarttır. Bu taşıma kapasitesi yani asgari kapasite 14 yaşından büyük olmayan araçlarla sağlanmalıdır. Asgari kapasite şartı sağlandıktan sonra belgeye 20 yaşına kadar olan araçlar kaydedilebilir. 20 yaşından büyük araçlar belgeye kaydedilemezler. Asgari kapasite hesaplanırken kamyonetler dikkate alınmaz. C3 yetki belgesine sadece özmal araçlar kaydedilir. Sözleşmeli / kiralık araç ilave edilemez. Belge sahipleri kayıtlı araçların en az bir yerine görülebilecek şekilde unvan veya varsa kısa unvanlarını yazdırmak zorundadırlar. 

Yetki belgesinde kayıtlı araçların yaşının 14 ten büyük olması ve asgari kapasitenin kaybedilmesi, satılması, yanması vs. gibi asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde, yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 540 (beş yüz kırk) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Yetki belgesi geçerlilik süresi boyunca toplamda 540 günü geçen kapasite kaybında belge iptal edilir. 

Sermaye miktarının 25.000 TL ‘nin altına düşmesi, vergi kaydının sonlanması v.s. gibi yetki belgesi alma şartlarından herhangi birinin kaybedilmesi halinde 90 gün içerisinde kaybedilen şart sağlanmalıdır. Aksi takdirde yetki belgesi iptal edilecektir. 

C3 belgesi sahipleri en az bir adet orta düzey yönetici (ODY) türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu belgeye sahip kişi veya kişileri istihdam etmek zorundadır. Yetki belgesi sahipleri belgenin alındığı tarihten itibaren 6 ay bu şarttan muaf tutulmaktalar. Eğer bu muafiyet sonrası yetki belgesinde kayıtlı orta düzey yönetici (ODY) belgesine sahip kişi yoksa belge sahibine idari para cezası düzenlenmektedir.

0 Yorum 3371 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı