C3 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

05 Aralık 2015
Yazar :  

Ticari olarak uluslararası ve yurtiçi ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacak olan gerçek ve tüzel kişilere verilen yetki belgesi türüdür. Ücreti 19.372 TL yetki belgesi ve eklenecek her araç için 90 TL taşıt kartı ücretinden oluşmaktadır. 

C3 yetki belgesi almak isteyenlerin Oda ve vergi kaydının olması ve en az 25.000 TL işletme sermayesine sahip olması gerekmektedir. C3 yetki belgesi alabilmek için en az 3 adet özmal birim taşıt ile 75 ton taşıma kapasitesine sahip olmak şarttır. Bu taşıma kapasitesi yani asgari kapasite 14 yaşından büyük olmayan araçlarla sağlanmalıdır. Asgari kapasite şartı sağlandıktan sonra belgeye 20 yaşına kadar olan araçlar kaydedilebilir. 20 yaşından büyük araçlar belgeye kaydedilemezler. Asgari kapasite hesaplanırken kamyonetler dikkate alınmaz. C3 yetki belgesine sadece özmal araçlar kaydedilir. Sözleşmeli / kiralık araç ilave edilemez. Belge sahipleri kayıtlı araçların en az bir yerine görülebilecek şekilde unvan veya varsa kısa unvanlarını yazdırmak zorundadırlar. 

Yetki belgesinde kayıtlı araçların yaşının 14 ten büyük olması ve asgari kapasitenin kaybedilmesi, satılması, yanması vs. gibi asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde, yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 540 (beş yüz kırk) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Yetki belgesi geçerlilik süresi boyunca toplamda 540 günü geçen kapasite kaybında belge iptal edilir. 

Sermaye miktarının 25.000 TL ‘nin altına düşmesi, vergi kaydının sonlanması v.s. gibi yetki belgesi alma şartlarından herhangi birinin kaybedilmesi halinde 90 gün içerisinde kaybedilen şart sağlanmalıdır. Aksi takdirde yetki belgesi iptal edilecektir. 

C3 belgesi sahipleri en az bir adet orta düzey yönetici (ODY) türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu belgeye sahip kişi veya kişileri istihdam etmek zorundadır. Yetki belgesi sahipleri belgenin alındığı tarihten itibaren 6 ay bu şarttan muaf tutulmaktalar. Eğer bu muafiyet sonrası yetki belgesinde kayıtlı orta düzey yönetici (ODY) belgesine sahip kişi yoksa belge sahibine idari para cezası düzenlenmektedir.

0 Yorum 2877 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi