A1 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

05 Aralık 2015
Yazar :  

Ticari amaçla otomobille yurtiçi tarifesiz yolcu taşımacılığı yapacaklara verilen bir yetki belgesi türüdür.  A1 belgesi almak isteyen şahıs veya şirketlerden aynı şartlar istenmektedir. A1 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 4 adet özmal otomobil ile 20.000 TL sermayeye sahip olmaları şarttır. A1 yetki belgenin fiyatı 19.372 TL dir. 

A1 yetki belgesiyle yapılan taşımalarda; yolculuğun başlangıç (kalkış noktası) veya bitiş (varış noktası) yerinin yetki belgesi sahibinin merkezi adresinin bulunduğu il olması şarttır. Ancak faaliyetlerini ülke genelinde yürüten kamu kurum/kuruluşlarıyla yapılan bir taşıma hizmet alımı sözleşmesi kapsamında olan taşımalarda (2013/KDGM- 02 /YOLCU Genelgesi 2/e) böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. Yine kamu kurum/kuruluşlarıyla yapılan taşıma hizmet alımı sözleşmesi kapsamında olan şehiriçi ve iliçi taşımalar için A1 yetki belgesi alınması zorunlu değildir. Yolcular grup olarak taşınmalıdır ve taşıma sözleşmesi yapılarak taşıma faturası düzenlenir, ayrı ayrı yolcu bileti düzenlenemez.  Seyahat kalkış ve varış noktaları arasında yolcu indirilip bindirilemez. 

Şehiriçi taksilerin durumu ise; Büyükşehir Belediyeleri/Belediyeler tarafından yetkilendirilmiş şehiriçi ticari taksilerin belediye sınırlarının dışına çıkmaları halinde şu kurallara tabidir.

 1. a) Yetkilendirilmiş oldukları belediye sınırlarından bu sınırların dışındaki herhangi bir noktaya tek yönlü (gidişi dolu-dönüşü boş) olarak,
 2. b) İlgili mevzuata uygun şekilde yetkilendirilmiş şehiriçi taksi uygulaması yapılmayan belediye sınırları içerisinde veya hiçbir belediyenin sınırlarına girmeyen bir yerde bulunan havaalanlarına, tren garlarına, deniz limanlarına veya bu durumdaki havaalanlarından, tren garlarından, deniz limanlarından yapılacak taşımalarda ise; yetkilendirilmiş oldukları belediye sınırlarından/sınırlarına iki yönlü (gidişi dolu/boş-dönüşü dolu/boş) olarak, yolcu taşıyabilirler. 

A1 yetki belgesine eklenecek araçların ticari olması ve 8 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.  Araç olmaması (satış, hurda, haciz v.s) veya kayıtlı aracın/araçların 8 yaşından büyük olması gibi asgari kapasitenin kaybedilmesi durumunda, yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 540 (beş yüz kırk) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Yetki belgesi geçerlilik süresi boyunca toplamda 540 günü geçen kapasite kaybında A1 yetki belgesi iptal edilir.

Bu belgeye en fazla 20 adet araç eklenebilir. 20 fazla araç eklenemez. Ancak, yetki belgesi sahiplerinin bir kamu kurumu/kuruluşu ile yapılmış asgari bir yıllık hizmet sözleşmesi kapsamında kullanılması gereken taşıt ihtiyacının 20 adetten fazla olması halinde; 20 adetin üzerindeki taşıtlar için sınırlama dikkate alınmaksızın sözleşmede belirtilen sayıyla ve sözleşme süresiyle sınırlı olmak üzere, taşıt belgelerine taşıt kaydedilebilir. A1 yetki belgesine sadece özmal araç eklenebilir. Sözleşmeli araç eklenemez.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte geçerli olan A1 yetki belgeleri eki taşıt belgelerine kaydedilmiş 20 den daha fazla olan taşıtlar; yetki belgesinin yenilenmesine kadar veya yetki belgesinin yenilenmesinden önce satış, kazaya uğrama, yanma, müsadere edilme, hurdaya ayrılma, yaş haddi veya başka bir sebepten dolayı taşıt belgesinden düşürülünceye kadar kullanılmaya devam edilir. 

A1 yetki belgesi için başvuranların, merkezi adresi ve/veya varsa şubelerinin yer aldığı imarlı yapı/bina/tesis’in bulunduğu ilçe/belde sınırları içerisinde sahip olduğu taşıt sayısının asgari yarısı kadar taşıtın park edebileceği park alanına veya bu yerin kullanım hakkına sahip olmaları şarttır. 

Belge sahiplerinin taşımacılık faaliyetlerinin yürütüleceği merkez adresinin veya varsa şubesinin bulunduğu imarlı yapı/bina/tesis’in bu işe elverişli, sıcağa ve soğuğa karşı korunmuş, en az 4 yolcunun/müşterinin rahatça oturabileceği, telefonu, tuvaleti ve en az 30 m²’lik kapalı alanı bulunan bağımsız bir taşınmaz olması ve yetki belgesi için başvuranların söz konusu taşınmazın kullanım hakkına sahip olmaları şarttır. 

A1 yetki belgesi için başvuranların, yukarıda belirtilen taşınmazda yürütecekleri taşımacılık faaliyetinin arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından sakıncası olmadığına dair büyükşehir belediye sınırları içerisinde ilgili Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nden, diğer yerlerde ise ilgili il trafik komisyonundan alınmış kararı Bakanlığa sunmaları şarttır. Ancak bir kamu kurum/kuruluşuyla yapılan geçerli bir taşıma hizmet alımı sözleşmesine sahip olanlardan A1 yetki belgesi başvurusu sırasında sözleşme süresi sonuna kadar bu şart aranmaz.

Yerle ilgili olan şartların yerine getirilip getirilmediğinin tespiti için Bakanlık görevlilerince inceleme yapılarak, uygunsa, belge verilmektedir. 

Ayrıca, Bakanlıkça yetki belgesinde kayıtlı taşıtlar için belirli bir renge boyanma şartı getirilebilir. Yetki belgesi sahibi gerçek kişilerin birinci derece yakınlarına, bunların ortağı olduğu tüzel kişiliklere ve bu yetki belgelerine sahip tüzel kişiliklerde ortak olarak bulunan kişilerin ortağı olduğu başka bir tüzel kişiliklere bu yetki belgeleri verilmez.

 

3 yorum 24740 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

 • Mrrtcan Mrrtcan Cumartesi, 05 Aralık 2015

  A1 belgesi olan araçları kullanan kişilere src belgesi ihtiyacı sorulur mu

  Raporla
 • Kutbeddin gündüz Kutbeddin gündüz Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Araçlar kaç model olacak

  Raporla
 • Hırçın kımıl Hırçın kımıl Cumartesi, 05 Aralık 2015

  Benim üzerime 6 tane ticari taksi var ben havaalanları ve il dışlarında sıkıntı yaşıyorum a1 yetki belgesi almak istiyorum nerden nasıl alınır bilmiyorum

  Raporla

Yorum Yazın

Top