G3 yetki belgesi nedir? Nasıl alınır?

05 Aralık 2015
Yazar :  

G3 yetki belgesi ticari amaçla Yurtiçi kargo taşımacılığı alanında acentelik yapacak şahıs veya şirketlere verilen bir yetki belgesi türüdür. Ücreti 7.746 TL. yetki belgesi ücretinden oluşmaktadır. 

G3 yetki belgesi için başvuranların, vergi ve Oda kaydının bulunması, en az 20.000 Türk Lirası sermaye sahip olmaları şarttır. G3 yetki belgesi sahipleri sadece M2, P1, P2 yetki belgesi sahipleriyle acentelik sözleşmesi yapabilir. G3 yetki belgesi sahipleri; en fazla 2 adet kargo işletmecisiyle sözleşme yapabilirler. 

G3 yetki belgesi için başvuranların, yetki belgeleri süresince en az 20 m2 'lik kapalı ve yükleme, boşaltma, aktarma, istifleme, tasnif, etiketleme ile depolama gibi hizmetlere elverişli yapı ve donanımda, trafiği engellemeyen ve 1 kamyonetin yanaşıp yükleme, boşaltma yapabileceği bağımsız bir taşınmazın kullanım hakkına sahip olmaları gereklidir.

Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçeler ile il merkez ilçesi dışındaki ilçe, belde, kasaba ve köylerde faaliyette bulunmak üzere G3 yetki belgesi almak isteyenlerden sermaye veya işletme sermayesi şartı aranmaz ve yetki belgesi ücretinde % 75 indirim uygulanır. 

Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki ilçeler ile il merkez ilçesi dışındaki ilçe, belde, kasaba ve köylerde faaliyette bulunmak üzere, sermaye veya işletme sermayesi şartı aranmadan % 75 indirimli ücretle G3 yetki belgesi alanlar, Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki ilçeler ile il merkez ilçesi içinde şube  açmak isterlerse 20.000 TL sermaye şartını sağlarak yetki belgesi tam ücreti üzerinden % 75 fark öderler.

1 yorum 9668 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum

  • yener yener Cumartesi, 05 Aralık 2015

    samsun alaçam ilçesine kargo acentesi almak istediğimde belge ücret indiriminden yararlanabilirmiyim

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi