Geçici belge ile kullanılan taşıtlar

05 Aralık 2015
Yazar :  

Yeni ticari araç almış araç sahipleri veya 2. el ticari araç almış sahipleri Yol Kenarı Denetim İstasyonlarında denetime tabi oldukların da sıklıkla ceza yemekten şikayet etmekteler.

Fakat Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 8. maddesinin 2. bendine göre “Emniyet Genel Müdürlüğünün elektronik kayıtlarında geçerli bir Araç Tesciline İlişkin Geçici Belgesi olan taşıtlar için; taşıma yapmamaları kaydıyla trafiğe çıkmaları halinde Kanunun 26 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen idari para cezası uygulanmaz” denilmiştir. Bu sebeple yeni alınmış ve araç ruhsatı çıkmamış bu tür ticari araçlarda araç sahipleri Araç Tesciline İlişkin Geçici Belgeyanlarında bulundurdukları sürece denetim istasyonlarında hiçbir şekilde ceza ile karşılaşmayacaklardır. Ancak, araçların bu kapsamda değerlendirilmesi için Yönetmelikte belirtildiği gibi hiçbir şekilde ticari bir taşıma (yük / eşya/yolcu) yapılmamış olması gerekmektedir.

0 Yorum 2680 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
powerkings teknoloji forumu
instagram takipçi hilesi
instagram şifresiz begeni instagram şifresiz begeni hilesi instagram şifresiz takipçi hilesi instagram takipçi hilesi instagram takipçi hilesi