Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi

05 Aralık 2015
Yazar :  

Tehlikeli madde taşımacılı ile ilgili Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik yayınlanmış ve 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yayımlanan yönetmelikle, ADR’ye göre tehlikeli maddelerin karayoluyla taşımacılığı alanında faaliyet gösteren; dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank-konteyner/taşınabilir tank işletmecileri,bu faaliyet alanlarından biri veya birden fazlası için Ulaştırma Bakanlığına (Bölge Müdürlüklerine) başvurarak Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir. Taşınmakta olan tehlikeli maddenin mevzuata uygun olarak ekonomik, kontrollü, seri, güvenli, insan sağlığına zarar vermeden ve çevreye olumsuz etkisi en az olacak şekilde taşınması hedeflenmektedir.

Yönetmeliğin Geçici 4 ve 5 inci maddelerinde tehlikeli madde taşımacılığı yapan şahıs ve şirketlerden Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi ve tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etme veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alma zorunluluğu 01.09.2014 tarihine kadar aranmayacaktır. Ancak bu tarihten sonra faaliyet belgesi olmayanların faaliyetlerine müsaade edilmeyecektir.

Şahıs veya şirketlerin yük taşımacılığı yapabilmesi için Ulaştırma Bakanlığından yetki belgesi alması zorunludur. Her hangi bir taşımacının Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi alabilmesi için öncelikle C1, C2, K1, K2, L1, L2, R1, R2 yetki belgelerinden en az birisine sahip olması gereklidir.    Yetki belgesine sahip olup,  Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre sadece taşımacılık faaliyetinde bulunanların Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi alması zorunlu değildir. Örneğin a firması tehlikeli maddeyi üreticiden almakta ve maddeyi alana taşımaktadır. Tehlikeli maddenin yüklenmesi veya boşaltılmasında görev almamışlardır. Bu şekilde faaliyette bulunanların faaliyet belgesi alması zorunlu değildir.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almak isteyen işletmeler dilekçe (Bakanlıkça temin edilmektedir) işletme unvanı, adresini, iştigalini, temsile yetkili kişilerini, sermayesini, kurucularını ve ortaklarını gösteren Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi ile varsa en son değişiklikleri gösteren Ticaret Sicil Gazeteleri aslı veya noter onaylı sureti, imza sirküsü aslı veya noter onaylı sureti, unvan, adres, kayıt tarihi, çalışma konusu ve sermayesinin yazılı olduğu Ticaret Odası Faaliyet Belgesi, şahıs ise şahsın, şirkette ise temsile yetkili kişilerin adli sicil belgeleri ile birlikte Bölge Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Şahsa ya da şirkete ait aynı unvan adı altında faaliyette bulunan temsilcilikler, adreslerinin bulunduğu Bölge Müdürlüklerinden her bir temsilcilik için Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almaları gerekir. Başvuruda uygun bulunan taşımacılara 5 yıl geçerli Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi düzenlenecektir.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi’nin ücreti 500 (beşyüz) Türk Lirası’dır. Faaliyet Belgesinin yenilenmesinde, zayii veya faaliyet değişikliği nedeniyle yeniden düzenlenmesinde bu ücretin %5’i alınır. Belge ücreti her yıl Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılır. Bundan dolayı matbu dilekçede bulunan faaliyet konuları (dolduran, paketleyen, yükleyen v.s.) dikkatli seçilmelidir. Sonradan yapılacak bir değişiklik için tekrar ücret ödenecektir.

Faaliyet belgesi almak için istenilen şartlardan birisini kaybeden (bazı maddelerden hüküm giyerek adli sicil kaydının olması, oda kaydının sonlanması gibi) taşımacılara durumun meydana geldiği tarihten itibaren 3 ay müsaade edilmektedir.  Bu süreye rağmen eksikliklerini tamamlamayan işletmelerin faaliyeti durdurulur. Faaliyeti durdurulan işletme, kaybedilen şartı en geç 3 ay içerisinde sağlamazsa Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi iptal edilir. Yapılacak, inceleme ve denetimler sonucunda, başvuru evrakında yanıltıcı bilgi ve usulsüzlük yaptıklarının tespit edilmesi halinde Tehlikeli Madde Faaliyet Belgeleri iptal edilecektir.

0 Yorum 4353 Görüntüleme
Hakan Aykut

Yorum Yazın

Top
hacklink hizmeti backlink hizmeti WebTasarım site kurma seo hizmeti hacklink satış> hacklink web güvenlik web security kaliteli link kasma kaliteli seo hizmeti shell satış/a> kaliteli sitelerden link satın al ucuza link kastirma ucuza seo hizmeti site tasarım web tasarım hosting satın al site analiz hızlı hosting ddos korumalı hosting site yönetimi ucuz hosting site satın al site satışı site kurmak backlink hizmeti backlink satış hacker olma yolları hacklink kasma ucuza backlink hizmeti kaliteli backlink hizmeti kaliteli seo hizmeti Seo Analizi alexa yükseltme uygun fiyatlı seo hizmeti Kurumsal Seo Hizmeti. SEO fiyatları cami halısı cami halısı yıkama cami halı yıkama/a> cami halıları cami halısı modelleri cami halısı yıkama fiyatları cami halısı fiyatları cami halı fiyatları ucuza cami halısı kaliteli cami halısı cami halısı döşeme cami halısı desenleri cami halısı özellikleri cami halı süpürme makinası cami halı çeşitleri cami halı ölçüleri karo halıları karo ofis halıları karo halı fiyatları karo halı ölçüleri istanbul cami halısı İstanbul mescid halısı Cami halısı İstanbul Halı firmaları HALI ALTI ISITMA cami halı ısıtma Laminat parke altı ısıtma Ofis ısıtma Kreş ısıtma Zemin ısıtma yurt halısı Yurt halıları Halı firmaları Modern Yurt halısı