Taksilerle Yolcu Taşımacılığı

taksilerle-yolcu-tasimaciligi

Taksiler belirli bir güzergaha bağlı kalmadan belediye mücavir alanı veya belediye mücavir alanı dışında kalan yerlere dolu gidip boş dönen ve şehir içi taksi uygulaması yapılmayan belediye sınırları içerisinde veya hiçbir belediyenin sınırlarına girmeyen bir yerde bulunan havaalanlarına, tren garlarına, deniz limanlarına veya bu durumdaki havaalanlarından, tren garlarından, deniz limanlarından yapılacak taşımalarda ise; yetkilendirilmiş oldukları belediye sınırlarından/sınırlarına iki yönlü (gidişi dolu/boş-dönüşü dolu/boş) olarak taşımacılık yapan ticari araçlardır.

Türkiye genelinde bütün illerde ticari taksilerle şehirci yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Ancak bu taşımacılık bağlı bulundukları illerin mücavir alanı dışına da taşmaktadır. Bu tür taşımacılık yaparken dikkat edilmesi gereken husus il dışına taşımacılığı yaptıktan sonra gelirken aracının boş olarak dönmesi gerekir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yayınlamış olduğun genelge itibariyle genelgeye aykırı taşımacılık yapanlara yapılan denetimlerde yetki belgesi kapsamına giren taşımacılık faaliyetinde bulunmaktan idari işlem uygulanacaktır. İlgili genelge şöyle demektedir;” Şehir içi taksilerin durumu: Büyükşehir Belediyeleri/Belediyeler tarafından yetkilendirilmiş şehir içi ticari taksilerin yetkilerinin geçerli olduğu belediye sınırlarının dışına çıkmaları aşağıdaki kurallara tabidir.

Şehir içi taksiler;

a) Yetkilendirilmiş oldukları belediye sınırlarından bu sınırların dışındaki herhangi bir noktaya tek yönlü (gidişi dolu-dönüşü boş) olarak,

b) İlgili mevzuata uygun şekilde yetkilendirilmiş şehir içi taksi uygulaması yapılmayan belediye sınırları içerisinde veya hiçbir belediyenin sınırlarına girmeyen bir yerde bulunan havaalanlarına, tren garlarına, deniz limanlarına veya bu durumdaki havaalanlarından, tren garlarından, deniz limanlarından yapılacak taşımalarda ise; yetkilendirilmiş oldukları belediye sınırlarından/sınırlarına iki yönlü (gidişi dolu/boş-dönüşü dolu/boş) olarak, yolcu taşıyabilirler.

 

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık