Kış Lastiği Zorunluluğu 2020- 2021

2020 - 2021 Yılı Kış Lastiği Takma Zorunluluğu

Hem sürüş güvenliği hem de bazı araç türleri için kış lastiği yasal olarak zorunludur. Trafik Kanunu gereği araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. Her ne kadar kanunda aralık tarihi ifade edilmişse de valiler ildeki iklim durumunu gözeterek bu tarihi öne çekebilmektedir.  Kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu? İşte merak edilen soruların yanıtları.

2020 – 2021 Yılı Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Soğuk havalarda yaz lastiklerinin kullanımı ile birlikte, lastiklerin yapısı gereği sertleşerek tutunum kabiliyetlerinde düşüşler meydana gelir. Kışlık lastiklerin ise kimyasal özellikleri itibariyle hava sıcaklığının 7 derecenin altında olduğu zamanlarda çamurlu zeminlerde, kuru asfalt, kar ve buzda daha iyi tutunma sağlar. Bundan dolayı daha güvenli sürüş imkânı edilir.

Kanunen kışlık lastik uygulaması her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde uygulanmaktadır. İllerde, kışlık lastik uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama sıcaklıklar dikkate alınarak valiliklerce belirlenerek kışlık lastik uygulaması öncesinde veya sonrasında birer ay arttırılabiliyor.

Hususi Araçlarda Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Kış Lastiği Takması Zorunlu Araçlar Hangileri?

Türkiye’de tescil edilmiş olsun veya olmasın, ülkemiz karayolunu kullanan kamyon, çekici, tanker ve otobüs gibi araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kışlık lastik olması zorunludur. Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kışlık lastik yerine geçmez.

Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kışlık lastik diş derinliği 1,6 mm’den az olmamalıdır. Bu sınırların altında olan lastikler güvenlik riski taşımaktadır. Yine bu sınırlar altındaki lastik sahiplerine denetimlerde cezai işlem uygulanacaktır.  

Kış Lastiği Olmamasının Cezası?

Kışlık lastik kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayanlara, Karayolları Trafik Kanunun 65/A maddesinde belirlenen para cezası uygulanır. (2020 yılı kış lastiği cezası 776 TL dir.) 1 Ocak 2021 ile birlikte Hazine Ve Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre kış lastiği cezası da artacaktır.

Yapılan denetimlerde kış lastiği bulunmayan araç sahiplerine, kışlık lastik takabilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine izin verilir. Yerleşim yerine gidebilmeleri için araç sürücüsüne güzergâh ve yerleşim yeri bilgilerini de içeren İzin Belgesi düzenlenir. Sürücü bu güzergâhı takip etmek zorundadır.

Kış lastiği denetimi yapmaya  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir. Sadece trafik polisi değil bu kurumlarda çalışanlarca memurlarca da denetimler yapılabilmektedir.  

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunlu Değildir?

Yazımızın başında kış lastiği zorunluluğu olan araçları belirtmiştik. Kış lastiği tebliğine göre  lastik tekerlekli traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtlar, römork ve yarı römorklar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorkların kışlık lastik uygulaması kapsamı dışında kalmaktadır. Saydığımız bu araçlar için kışlık lastik takma zorunluğu bulunmamaktadır.

Kış Lastiği Kanuni Altyapısı Nedir?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2017 yılında yayımlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile kışlık lastik zorunluluğu uygulamasının detayları belirlenmiştir. İdari para cezası ise Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/A Maddesi gereği düzenlenmektedir.


Kaynak:

Karayolları Trafik Kanunu’nun ‘‘kış lastiği zorunluluğu’’ başlıklı 65/A Maddesi

U.A.Bakanlığı ‘‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’’

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık