Edevlet Belge Alma Ve Yenileme İşlemleri

Edevletten Belge Alma Ve Yenileme İşlemleri

Birçok kurumda olduğu gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ’da hizmetlerini E-devlete entegre ederek ilk defa belge alma ve yenileme işlemlerinin yapılasına olanak sağladı. Esasında hizmetlerin e-devlete taşınması süreci 2012 yılında başlamıştı. Ancak e-devlet kullanımı küresel salgın nedeniyle 2020 yılında zirveye ulaştı.

E-devlete entegre edilen hizmetler ile belge sahipleri tüm iş ve işlemlerini online olarak gerçekleştirebilir düzeydedir. Yeni belge alma süresi dolan belgeyi yenileme mesleki yeterlilik belgesi ekleme araç ekleme işlemleri e-devlet hizmeti kullanılarak bölge müdürlüklerine gitmeden yapılabilmektedir. Ancak an itibari ile her işlem her belgede yapılamamaktadır. Yeni belge alma ve yenileme işlemlerini sadece gerçek kişiler yapabilmektedir. Tüzel kişiler belge alma ve yenileme işlemleri için yine bölge müdürlüklerine müracaat etmek zorundadır.

Edevlette Hangi İşlemler Yapılır?

Gerçek kişiler K1, K1*, K2, K2*, K1(Ö), C1, D3 ve B3 yetki belgelerini alabiliyor ve yenileyebiliyorlar. Tüm belgeler için gerçek ve tüzel kişiler araç ekleme ve düşüm işlemlerini yapabiliyor. Kayıtlı araçlarına ait taşıt kartlarını ine e-devlet hizmetini kullanarak e imzalı bir şekilde yazdırabiliyorlar.

Şimdi adım adım E-devletten yeni belge alma ve yenileme işlemini yapalım. Ancak şunu da hatırlatalım. Edevlet uygulamasında her hizmet entegre edilmemiştir. Mobilde tarayıcı kullanarak (Google chrome v.s.) veya masaüstünden işlem yapmanız gerekmektedir.

İlk Olarak Edevlet Girişi Yapılır

Tc kimlik no ve şifre kullanılarak giriş yapılır. Daha önceden edevlet şifresi almamış iseniz PTT şubelerinden alabilirsiniz. (İlk defa alıyorsanız 2 TL unuttuysanız 4 TL ücreti vardır) Unuttuysanız ve telefon numaranızı kaydetmişseniz hatırlatma linkine tıklayarak şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı Hizmetine Ulaşılır

Arama kısmına “Yenileme” veya “İlk Başvuru” yazılarak çıkan linklerden Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığına tıklanılır. Veya kurumlar linki altında Ulaştırma hizmetlerine ulaşılır.

Başvuru türü seçilir

Başvuru seçimi sayfasında Yeni Başvuru butonuna tıklanır.

İşlem Ve Belge Seçilir

Yeni belge alınacak ise ilgili belge seçilir. Yenileme yapılacak ise mevcut belge numarasıyla en üstte gözükecektir. Bundan sonraki aşamalarda oluşturulan belge üzerinde işlem yapılacağından doğru belgeyi seçmek gerekmektedir. Şayet onaya gönderilirse ya 2 gün beklenecek veya Ulaştırma bölge müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekecektir.

İletişim Bilgileri Girilir

Genelde nüfus kayıtlarından adres bilgisi doğru gelmektedir. Yanlışlık varsa veya farklı bir adres girilmesi isteniyorsa bilgiler girilir.

Araç Bilgileri Girilir

İlk başvuruda daha önceden bir kayıt girilmediğinden araç plaka ve ruhsat seri numarası (ruhsat sahip bilgilerinin olduğu sayfanın en alt sağ köşesindeki 6 adet rakam) girilerek araç kaydedilir. Aracın kaydına bir engel durum varsa sistem uyarı verecektir. Ruhsatla ilgili değiştirilesi gereken bir yer varsa noterden güncelleme yapılması gerekecektir.

Yenileme yapılacak ise ve eğer araçlar kayıtlıysa bu adımda yapılacak bir şey yoktur. Sonraki aşamada araç bilgilerinin güncellenmesi gerektiği ifade edilebilir. Bu adıma tekrar gelerek “Güncelle” butonuna tıklayarak güncelleme yapılır. (Not: Bu güncelleme genelde 5-10 dakika içerisinde gözükecektir)

Özet Bilgilerin Kontrolü

İletişim araç ve belge bilgisi kontrol edilir. Başvur butonuna tıklandığında ödeme oluşacak ve ödeme iptal edilene veya ödeme yapılana kadar tekrar başka bir işlem yapmaya izin vermeyecektir.          

Ödeme Yapılır

O günün tarihi ile başlayan bir ödeme numarası verilir. Bu hesap yada iban numarası değildir. O işleme ait tek seferlik oluşturulan kişiye özel bir numaradır. Bir daha aynısından oluşturulmaz ve eft veya havale yapılamaz. Bankaya bu ödeme numarasıyla ödeme yapılmalıdır. Vakıfbank online işlemlerde Ödemeler / Kurum Ödemeleri altından, Ziraatbankta Vergiler ve Resmi Kurumlar altında Ulaştırma Bakanlığına linkiyle ödeme yapılabilir.

Taşıt Kartı Yazdırılır

Her ne kadar bilgisayarla denetim yapılsa da zaman zaman belge istenildiğine de şahit olunabilmektedir. Bu sebeple taşıt kartını araçta bulundurmak faydalı olacaktır. Ödeme sonrası 5-10 dakika içinde sistem tarafından belge geçerli hale gelecektir. 5-10 dakika sonra arama kısmına “Taşıt Kartı” aramasıyla gelen sonuca tıklayarak belge oluşturulabilr. Oluşturulan belge e imzalı olacağından başkaca bir işleme gerek olmaksızın yazdırılıp kullanılabilir.  

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık