Psikoteknik Belgesi Nedir? Kimler Almalıdır?
19 Nis, 2019 22:42 tarihinde eklendi

Psikoteknik Belgesi Nedir? Kimler Almalıdır?

Psikoteknik Belgesi Nedir? Kimler Almalıdır?

Trafikte önemli bir vasıfda, çevresel unsurlardan gelen tepkilere nasıl, nerede, ne zaman ve ani olarak tepki verebilme özelliklerinin olup olmamasıdır. Sürücülerin bu gibi tepkilere olumsuz cevap verdiğinde trafik kazalarına sebep vermekte, belli aralıklarda devam eden bu tip hareketler nedeniyle sürücü belgelerine trafik zabıtalarınca el konulmaktadır.

Sürücülerin trafikte hareketli bir şekilde olmaları olağan bir durumdur. Bu olağanlık belli bir araç sürme tekniği oluşturmakta, sürücülerin araçları kullanmasındaki güvenirliliği sağlayan karar verme, dikkat, algı tepki hızı, el, ayak, göz koordinasyonu, saldırganlık, sorumluluk, risk alma v.b gibi tutumların ölçülmesi ile yapılan bazı testlerle sürücülerin trafikteki uygunluğu için denetlenmesi, bu denetlenmenin psiko teknik değerlendirme ile yapılması ile karar verilir.

Sürücülerin Psiko teknik eğitimlerin alınmasına karar verme nedenlerinin çeşitli unsurlarda olduğudur. Bunların en başta olanları alkollü olarak araç kullanma, hız nedeniyle alınan ehliyetlerin geri verilmesinde, trafikte yapılan belirli ihlaller nedeniyle sürücü belgesine ceza puanı nedeniyle el konulan sürücüler psiko teknik eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Yolcu ve eşya taşımacılığı yapacak olan sürücülerin 2918 trafik yönetmeliğinin 60 maddesi gereği her beş(5) yılda bir bedeni ve psikoteknik olarak sağlıklı olduklarını belgeleyen raporu yetkili sağlık kuruluşlarından almak zorundadır denilmektedir. Sürücülüğü meslek edinen kişilerin bu yasal sorumluluğu yapması gerekmektedir.

Özellikle dikkat edilmesi gereken husus sürücüler için yapılan bu uygulamalar hem sürücülerin hem de trafikteki diğer insanların can güvenliğini sağlamaktır. Bu tür tedbirler sürücülerin kabiliyetlerini artırmakta trafikte daha dikkatli olmalarını sağlamakta güvenli bir şekilde trafikte seyir almalarını sağlamaktadır.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *