1. Anasayfa
  2. Trafik

Sürücülere Verilen Ceza Puanı Nedir?

Sürücülere Verilen Ceza Puanı Nedir?

Ülkemizde yapılan trafik suçlarının karşılığında idari para cezası uygulanmakla beraber, sürücünün sürücü belgesine de (ehliyet) ceza puanı uygulamaktadır. Sürücü belgesine (ehliyet) uygulanan bu cezalar karşılığı trafikte yapılan ihlallerdir. Yapılan ihlalin karşılığı olarak geriye doğru 1 (bir) yıl içeresinde toplam da 100 puanı dolduran sürücülerin sürücü belgelerine 2 (iki) ay süre ile geri alınır. Sürücü belgesinin geri alınabilmesi için sürücü eğitime tabi tutulur. 

Sürücüler aynı yıl içerisinde ikinci defasında 100 puan ihlalini gerçekleştirdiğinde sürücü belgelerinin 4 (dört) ay süreyle geri alınarak psikiyatri uzmanlarının denetiminde muayene olarak psiko teknik değerlendirmeye tabi tutulurlar. Bu ihlalin bir yıl içerisinde üçüncü kez 100 puanı doldurma tekrarında sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Eğer alkollü olarak ölümlü sonuçlanan trafik kazlarında asli kusurlu olarak sorumlu olunduğunda sürücülerin sürücü belgeleri (ehliyet) 1 (bir) süre ile geri alınır. Kişiye uygulanan ceza puanları cezanın alındığı tarihten bir sene sonra silinmektedir.

Ceza puanı sonrası yapılacaklar

Ehliyetlerin el konulan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurmaları halinde ehliyetlerini geri alabilirler.

Bu ihlaller nedeniyle sürücü belgeleri (ehliyet) alınan sürücüler araç kullanmaları halinde herhangi bir trafik denetlemesinde 2918 trafik kanununun 36/3-a maddesi gereğince Sürücü belgesiz olarak araç kullanmaktan 2.473 TL idari para cezası ile karşılaşacaktır.  (2020 yılı cezası)

Ceza Puanınızı, e-devlet kapısı üzerinden “Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama” menüsüne ulaşarak sorgulayabilirsiniz.  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir