Kargo İşletmeleri İçin Taban Ücret Tarifesi
29 Nis, 2019 21:44 tarihinde eklendi

Kargo İşletmeleri İçin Taban Ücret Tarifesi

Kargo İşletmeleri İçin Taban Ücret Tarifesi

Ülkemizde kargo taşımaları yapabilmek için M türü yetki belgesi sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır. M türü belgeler faaliyet alanına göre üç tanedir. M1 il içi, M2 yurtiçi ve M3 yurtiçi ve uluslar arası kargo işletmeciliğini ifade eder. M türü belgeler “Tarifeli” belgelerdir. Tarifeli kargo taşıması: kargo kabul veya dağıtım yapılan merkez, şube veya acentenin önceden belirlenen bir ücret tarifesine göre yapılmasını ifade eder. Bu tanıma göre kargo işletmeleri önceden belirlediği fiyat tarifesine göre taşıma yapabilmektedir.

Kargo işletmecilerinden 01.01.2015 tarihine kadar tarife zorunluluğu aranmamakta. 2015 yılı itibari ile fiyat tarifesi olmayan veya fiyat tarifesine uymayanlara idari yaptırım uygulanacaktır. Bakanlığın yayımladığı yazıda “en fazla otuz kilogram veya üç yüz desimetreküp hacme sahip” diye ifade edilerek 30 kg ve 300 desimetreküp altı kargo gönderilerini tarife mecburiyeti dışında tutmuştur. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan kargo tanımına göre kargo, tek parçada en fazla yüz kilogramı (100 kg) geçmeyen eşyayı ifade etmektedir. Buna göre 30 kg ve 300 dm³ ile 100 kg arası tüm kargo gönderileri için önceden ücret tarifesi uygulanmalı ve gönderi taşıma ücreti bu tarifeye göre olmalıdır.

Tarife hazırlandıktan sonra Bölge Müdürlüklerince “Görülmüştür” şerhi ile onaylanmalıdır. Kargo taşımacıları onaylanan ücret tarifesini kargo kabul birimlerine asmak ve internet sitelerinde yayınlamak zorundadır.  Ücret tarifeleri aynı hat ve güzergah üzerinde gidiş ve dönüş için farklı miktar belirtilemez. Belirlemiş olan ücret üzerinden en fazla %30 indirim uygulanabilir.  Bakanlıkça ayrı bir düzenleme olmaz ise ücret tarifeleri en az dört aylık, en fazla bir yıllık sürelerle düzenlenir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *