Araçlarda Çocuk Koltukları Zorunlumudur?
1 Nis, 2019 22:32 tarihinde eklendi

Araçlarda Çocuk Koltukları Zorunlumudur?

Araçlarda Çocuk Koltukları Zorunlumudur?

Araçlarımızda seyahat ederken emniyet kemeri kullanmaya özen göstermeliyiz. Çünkü bu oluşabilecek kazalarda ölüm ve yaralanma unsurunu en asgari düzeye indirmektedir. Bununla beraber araçlarımı da çocuklarımızla da seyahat etmekteyiz. Bu seyahatleri yaparken en önemlisi çocukların yaşlarına göre emniyetli çocuk koltukları alıp aracımızın arka koltuğuna gerekli donanımlarla sağlamlaştırıp çocukların bu koltuklarda seyahat etmesini sağlamalıyız.

Ülkemizdeki belirli dönemlerde oluşan trafik ölümlü ve yaralanmalı kazalarında 0-15 yaş aralığındaki çocuk sayısı 7500’e yaklaşmaktadır. Bu kazaların önlenmesi için çocuk koltuklarının önemi ve nasıl kullanılıp monte edileceğidir. Yanlış monte edilen ve yanlış kullanılan çocuk koltuklarında, koltukların hiçbir şekilde güvenli olmayacağı çocukları korumayacağı ortaya çıkmaktadır. Gerekli şekilde montelenmiş koltuklarda seyahat eden çocukların can güvenliğini en üst seviyeye çıkarmış oluruz.

Araçlarda çocuklar için imal edilen bu koruma koltukları çocuk yaş aralıklarına göre değişmekte bebek, çocuk ve genç kategorisine girenlerin arasında çocuk sayılmaktadır. Doğru şekilde monte edilmiş çocuk koltukları oluşan kazalarda çarpma etkisini kademeli olarak yavaşlatmaktadır. Bunun yanı sıra durma esnası gerçekleşirken çocuk koltuğundaki çocuklar araç içinden fırlama aracın içindeki bir yere çarpma ile olacak yaralanmalar engel olmaktadır.

Çocuklar için imal edilen koltukların bazen aileler tarafından kullanılmamakta, bu koltukların çocukları sıkacağını bu sebeple çocuklarda huzursuzluk yaratacağını ön görmektedirler. Halbuki çocukların vücut yapılarına göre imal edilen bu koltuklar oluşan kazalarda çocuğun vücudunun belli bir kısmana yönlenecek kuvvetlerin daha çok vücudundaki daha güçlü bölgelere yönlendirilmesi sağlanacak şekilde ve onların ilgisinin odak noktası haline gelebilecek koltuklar imal edilmektedir. Unutulmamalıdır ki günümüz teknolojisinde araç imal eden firmaların en dikkat ettiği husus can güveliği gelmekte bununla beraber araç içindeki çocukların can güvenliğini sağlamak için imal edilen çocuk güvenlik koltukları her ne sebep olursa olsun araçlarımızda çocuk koltukları kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *