1. Anasayfa
  2. Karayolu Taşıma

C Türü Yetki Belgeleri Nedir? Nasıl Alınır?

C Türü Yetki Belgeleri Nedir? Nasıl Alınır?

C türü yetki belgesi: Yurtiçi ve/veya uluslararası eşya taşımacılığı veya hususi taşımacılık yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre üç türe ayrılır.

C1 yetki belgesi: Hususi taşımacılık yapacaklara,

C2 yetki belgesi: Ticari amaçla yapacaklara,

C3 yetki belgesi: Ticari amaçla taşınma eşyası taşımacılığı yapacaklara verilir.

C Türü Belge Alma Şartları Nelerdir

C1 yetki belgesi almak isteyenlerden eşya taşımaya mahsus en az 1 adet  ticari veya hususi araca sahip olması istenilmektedir. C1 yetki belgesi alacak olan gerçek kişilerin vergi mükellefi olması zorun değildir. Ancak tüzel kişilerin vergi mükellefi olması zorunludur.

C2 yetki belgesi almak isteyenlerden en az, 10 adet özmal birim taşıt ve 400 tonluk asgari kapasite ile 100.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları istenilmektedir. Araçlar ticari yük nakli olmalıdır. Asgari kapasite hesaplanırken kamyonet cinsi araçlar dikkate alınmaz. C2 yetki belgesine sahip olunan özmal araç sayısının yarısı kadar sözleşmeli araç kaydedilebilir. C2 yetki belgesine sözleşmeli olarak kamyonet cinsi araç kayıt edilemez. Sözleşmeli kaydedilecek araçlarda kayıtlı her özmal taşıta karşılık, aynı cinsten taşıt kaydedilebilir. Örn, kamyon karşılık kamyon çekiciye karşılık çekici. C2 yetki belgesi sahiplerinden en az birer adet üst düzey yönetici ve orta düzey yönetici türü mesleki yeterlilik belgesine (MYB) sahip olmaları veya bu nitelikleri haiz kişileri istihdam etmeleri istenilmektedir. YEtki belgesi düzenlenmesine müteakip 6 ay içerisinde bu şartın sağlanması gerekmektedir. Sağlanmaz ise idari para cezası uygulanabilir (2019 yılı MYB cezası 884TL)

C3 yetki belgesi için başvuranların en az, 3 adet özmal birim taşıt ve 75 tonluk asgari kapasite ile 25.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şarttır. C3 yetki belgesine kamyonet cinsi araç kaydedilebilir ancak bu araçlar asgari kapasite hesaplanırken dikkate alınmaz.

C türü (C1, C2, C3) yetki belgesi sahiplerinin sahip olduğu araçlar, asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda özmal taşıtların ilk başvuru ve faaliyet süresince 15 yaşından büyük olmaması zorunludur. 15 yaşından büyük araçlar belgede kayıtlı değilmiş gibi işlem görmektedir. Asgari kapasite şartını sağladıktan sonra 15 yaşından büyük araçlarda C türü yetki belgelerine kaydedilebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. C2 ile yurtiçinde çalışılabilirmi acaba?

  2. 4 Şubat 2020

    C2 yurtiçinide kapsamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir