Yolcu Biletlerinde Yapılması Gereken İndirim
8 Ağu, 2019 15:42 tarihinde eklendi

Yolcu Biletlerinde Yapılması Gereken İndirim

Yolcu Biletlerinde Yapılması Gereken İndirim

Şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılan yolcu biletleri kanuni indirimi ile ilgili sık sık sorunlar yaşanmaktadır. Yolcuların sorunlarının en başında gelen indirim uygulaması kimlere ve ne kadar uygulanacaktır? Buna direten otobüs firmaları hakkında nereye müracaat edilmelidir. İdari bir yaptırımı var mıdır?

6 yaşından küçük çocuklar ile en az % 40 engeli bulunan ve bunları belgeleyen kişilerin biletleri geçerli ücreti üzerinden  % 30 uygulanması zorunludur. İndirimli bilet için 6 yaşından küçük çocukların kimlikleri engelli kişilerin ise engelli kimlik/raporunun ibrazı halinde düzenlenebilmektedir.

Her ne kadar yasal zorunluluğu olsa da kimi otobüs firmaları bu indirimleri uygulamada zorluk çıkartmakta ve kimi yolcuları mağdur etmektedir. Mağdur olan kimi yolcular haklarını nasıl alacağını bilememektedir. Yolcular mağduriyetini otobüs terminallerinde terminal zabıtalarına giderek durumlarını anlatması ve bu durumun zabıt altına alınması gerekmektedir. Eğer devamlı seyahat ediyorsanız ve bu indirim uygulamasında sorun yaşıyorsanız şikâyetlerinizi bulunduğunuz ilin, il terminal zabıtalarına veya Türkiye genelinde bulunan 12 tane bölge müdürlüklerine ( İstanbul,  Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Trabzon, Sivas) bilet ve zabıt fotokopisi ile başvurabilirsiniz.

Karayolu taşıma yönetmeliğinin 56. Maddesinin 3/b. Fıkrası 10. ve 11. bentleri aşağıdaki gibidir

“ (10) (Değişik:RG-31/12/2018-30642 4.Mükerrer) 12 yaşın altındaki çocuklar için bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden %30 indirimli düzenlenir. Ancak, 6 yaşın altındaki çocuklar ücret alınmadan kucakta seyahat edebilirler. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 5 uyarma verilir.

(11) Yetki belgesi sahipleri,  en az %40 oranında engelli olduğunu belgeleyen kişilere; 20 koltuğa kadar olan taşıtlar için 1 kişiye, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlar için ise en fazla 2 kişiye, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %40 indirim uygular. Ancak, aynı taşıtla taşınacak engelli yolcu sayısının 20 koltuğa kadar olan taşıtlarda 1’den fazla, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlarda ise 2’den fazla olması halinde, her fazla engelli yolcu için, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %30 indirim uygulanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 5 uyarma verilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *