Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (Tmfb) İptali
8 Ağu, 2019 15:30 tarihinde eklendi

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (Tmfb) İptali

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (Tmfb) İptali

Tehlikeli maddeleri karayolu ile taşıyan ve bu mallarla bir takvim yılı içerisinde miktarının 50 ton ve üzeri doldurma, paketleme, yükleme, gönderme, alma, boşaltma ve/veya tank konteyner taşınabilir tank işletmeciliği işi yapanlar Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) alması zorunlu hale gelmişti.

TMFB kapsamında olan iş ve işlemler yapan işletmeler bu faaliyetlerini sonlandırmadan belgelerini iptal edememektedir. İptal edebilecek konumda olanlarda TMFB kapsamında iş yapmadıklarına dair durumlarını resmi bir yazıtla belgelendirmek zorundadır.

İptal İçin Gerekenler

TMFB belgesi alanların aynı zamanda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) istihdam etme mecburiyeti başta olmak üzere, bir takvim yılında 50 ton ve üzeri tehlikeli madde kapsamına giren mallarla iştigal etmemesine rağmen TMFB alanlar ve TMFB kapsamındaki faaliyetlerini sonlandıran işletmeler mevcut bulunan belgelerini iptal etmek istemekteler. ADR Bölüm 3.2 deki Tablo A da yer alan Sınıf 1 (Patlayıcı Maddeler / Nesneler), Sınıf 6 (Zehirli / Bulaşıcı Maddeler) ve Sınıf 7 (Radyoaktif Maddeler) hariç Sınıf 2, Sınıf 3, Sınıf 4, Sınıf 5, Sınıf 8 ve Sınıf 9 kapsamında olan ve bir takvim yılı içerisinde 50 ton altı miktarlarda tehlikeli maddelerle iştigal eden işletmelerin almış oldukları belgesini iptal edebilmesi için bağlı oldukları vergi dairesinden “son bir yıl içerisinde 50 ton altında tehlikeli madde işi ile iştigal ettiklerine” dair bir belgeyi bağlı oldukları bölge müdürlüğüne ibraz etmeleri halinde belgeleri iptal edilebilecektir.

Tehlikeli maddelerle iştigal eden ve bu tehlikeli maddelerle olan faaliyetini sonlandıran işletmeler ise ilgili kurum ve kuruluşlardan alacakları ruhsat, lisans, izin v.s. belgelerden birinde TMFB kapsamında olan iş ve işlemlerden çekildiğini gösteren bilgileri içeren belgeyi ibraz etmeleri halinde belgeleri iptal edilebilecektir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *